Některé politiky by Drahoš zval na pivo, jiní by měli smůlu. A kromě toho prozradil v rozhlase další plány, které dost překvapí

29.12.2017 18:00 | Zprávy

V pátek před polednem se na rozhlasových vlnách utkali dva prezidentští kandidáti – Mirek Topolánek a Jiří Drahoš. Takhle to dopadlo.

Některé politiky by Drahoš zval na pivo, jiní by měli smůlu. A kromě toho prozradil v rozhlase další plány, které dost překvapí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na druhé nádvoří Pražského hradu

Hned na úvod Jiří Drahoš pronesl pár slov ke konání referenda v České republice. „Referendum je, jak se říká, dobrý sluha, ale zlý pán,“ varoval kandidát na nejvýše postaveného politika v zemi. Na lokální úrovni jsou podle Drahoše jistě správnou věcí, ale o celostátních věcech by měli rozhodovat odborníci. Topolánek doplnil, že už máme možnost vyhlašovat krajská referenda, ale za celé roky nebylo vyhlášeno ani jedno. Na lokální úrovni referenda vyhlášena byla a nějak dopadla. Tam to tedy má smysl. Na celostátní úrovni by se podle Topolánka mělo v referendech rozhodovat jen velmi výjimečně, na základě ústavního zákona, jak se to stalo už v případě našeho vstupu do EU.

Drahoš podotkl, že celorepubliková referenda mohou ovlivnit i dezinformace, kterým není jednoduché čelit. Topolánek naproti tomu poznamenal, že by vliv dezinformací nepřeceňoval.  

„Já myslím, že se dá zamezit tomu, že ty informace jsou různé, ale já pokládám lidi za schopné a dospělé. Jsou schopni sami posoudit validitu informací,“ konstatoval Topolánek. Jedním dechem však dodal, že bychom měli zvýšit výdaje na naši obranu až na 2 procenta HDP, jak jsme se k tomu zavázali při vstupu do NATO. Tyto výdaje mají jít podle Topolánka mimo jiné na kybernetickou bezpečnost. Nesmíme ale také zapomínat na navýšení počtu vojáků. Topolánek má za to, že bychom měli mít 30 tisíc akceschopných vojáků.

Podle Drahoše musíme také zůstat členy NATO. „Já když slyším ty hlasy některých extremistů, že bychom měli vystoupit z NATO, tak si umím představit, kam by to asi vedlo, kam by nás to táhlo, kdybychom se ocitli v bezpečnostním vakuu,“ prohlásil Drahoš. Členství České republiky v NATO je klíčové i podle Topolánka, který kladl důraz na kolektivní obranu. „Článek 5 je pro Českou republiku velmi důležitý,“ prohlásil Topolánek.   

Se Senátem je to jako s lidským zdravím

Pánové se shodli na tom, že by jako prezidenti jednali na formální úrovni se všemi relevantními politickými stranami, ale jedním dechem dodali, že jsou důležitá i neformální setkání; a na neformální setkání už by ani Topolánek, ani Drahoš nezvali všechny sněmovní strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Co načala pandemie, dokonal Fiala. Každý už dlužíme více než 300 000 korun

12:00 Keller: Co načala pandemie, dokonal Fiala. Každý už dlužíme více než 300 000 korun

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Kalousek měl málo fantazie. Tak nazval další stať pro ParlamentníListy.cz soci…