Někteří soudci se vzpírají dohodě s Válkovou o platech. Vysvětlují proč

20.02.2015 20:18

Odcházející ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) na závěr svého působení v rezortu ušetřila státu miliardy, když napomohla uzavření dohody se soudci ve věci dorovnání jejich platů za minulá léta. Ukazuje se však, že situace není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Především soudci v Liberci uvažují, že se o své platy budou soudit dohodě navzdory. Informuje o tom Český rozhlas.

Někteří soudci se vzpírají dohodě s Válkovou o platech. Vysvětlují proč
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Pětatřicet soudců Okresního soudu v Liberci tvrdí, že jsou v poněkud jiné situaci než jejich mnozí kolegové, neboť žalobu na dorovnání platů podali již v loňském roce a požadují doplatek za léta 2011 a 2012.

"Už proběhlo soudní jednání, které zatím bylo odročeno, ale jsme v takové situaci, že námi zvažované nároky jsou nejvyšší. A z druhé strany řečeno, máme za to, že spory jsou principiálně vedeny důvodně, byť to nevylučuje eventuální další revizi přístupu k výši žalovaných nároků a tedy eventuálně k akceptaci navrhované dohody,“ upozornil soudce Petr Hoček.

Většina soudců je připravena na dohodu se státem přistoupit a dál se o platy nesoudit, odmítají to udělat všichni. Kolik přesně soudců se ale dohodě vzpírá, ale není úplně jasné. Přesná čísla schází. Soudcovská unie sice doporučuje na dohodu přistoupit, ale s dovětkem, že na soudce nelze vyvíjet tlak.

Kdyby se o dorovnání svých platů soudili všichni soudci a státní zástupci, stát by to mohlo vyjít až na šest miliard. Současná dohoda počítá s doplatkem 1,2 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když chce p*chat tvou holku.“ Sudetští Němci budou koukat: Významný muž promluvil

8:30 „Jako když chce p*chat tvou holku.“ Sudetští Němci budou koukat: Významný muž promluvil

Expert na PR Jakub Horák, který před dvěma lety kampaní „Pusťte nás na ně“ dostal Piráty do Sněmovny…