Někteří vojáci v záloze: Odmítáme válku, do které nás ženou politici. Nedáme naše děti do nějakého amerického Vietnamu nebo fašistům z Ukrajiny

04.05.2015 15:02

Začátkem tohoto roku vznikla iniciativa „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO“, jejímž iniciátorem byl veterán z Afghánistánu Marek Obrtel, který se v závěru loňského roku rozhodl vrátit vyznamenání, která mu byla udělena, na protest kvůli politice Severoatlantické aliance.

Někteří vojáci v záloze: Odmítáme válku, do které nás ženou politici. Nedáme naše děti do nějakého amerického Vietnamu nebo fašistům z Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Obrtel

Iniciativa zveřejnila na serveru youtube.com prohlášení, v němž informuje, že o uplynulém prodlouženém víkendu se její zástupci sešli na moravské Pálavě, aby utvořili základní strukturu iniciativy. „A hlavně jsme chtěli, aby se oficiálně ujal velení podplukovník Marek Obrtel,“ uvedl zakladatel iniciativy Ondřej Hrčiak.

Uvedl, že se nás naši politici snaží zatáhnout do války. „Chtějí zbrojit. A teď si vymysleli, že budou odvádět do armády osmnáctiletý děti, a dokonce i holky,“ řekl s tím, že politici se prý chystají upravit přísahu tak, aby mohli vojáky poslat do „jakéhokoliv příštího amerického Vietnamu.“

Když tuto manipulaci nezastavíme, tak válku zažijeme

Jako otec pěti dětí odmítá Hrčiak něco takového připustit. „Snažil jsem se, teď už je nás hodně, najít ty statisíce českých otců, chlapů, kteří absolvovali vojenskou službu, abychom to zastavili. Tuhletu manipulaci. Protože když to neuděláme, tak tu válku zažijeme. A já si to neumím představit,“ neskývá Hrčiak své obavy.

Podle Obrtela je cílem iniciativy a jejích sympatizantů nesouhlasit se současným světovým řádem. „Prostě ukázat, že jsme skupinou, která má vlastní názor a která se nechce bezhlavě hnát do zbytečných bratrovražedných konfliktů,“ uvedl Obrtel.

Hrčiak vyzval „všechny chlapy, kteří se k tomuto videu dostanou“, aby se podívali na web iniciativy (Českoslovenští vojáci.org) a aby zvážili své připojení k této iniciativě. „Aby to zvážili opravdu pečlivě, protože za 25 let z nás udělali totální ovce. A vořou si s námi, jak chtěj. Ale s vojákama vorat nebudou. Je opravdu nejvyšší čas to zastavit,“ apeloval Hrčiak.

V přísaze není ani zmínka o NATO a o útočných válkách na cizím území

Iniciativa na svém webu mimo jiné uvádí, že „v naší přísaze, kterou stále ctíme, není ani zmínka o NATO a útočných válkách na cizím území“. A tvrdí, že tuto svou přísahu, „bez ohledu na oficiální agresivní a proválečnou politiku představitelů České a Slovenské republiky, v případě nutnosti naplníme“.

„Jakkoliv tito hazardéři využívají masivní mediální propagandy, jakkoliv propagují zločineckou alianci NATO a brojí proti Ruské federaci, jakkoliv na Ruskou federaci svalují vinu za vraždění na Ukrajině a jakkoliv fašistickou ukrajinskou juntu podporují, my vnímáme jako svou povinnost zabránit válce!“ píše se dále na webu iniciativy.

Závěrem iniciativa varuje české politiky: „Nejsme v aktivní službě a nepodléháme armádnímu velení. Máme rodiny, máme ženy a děti, a jen postavení otců od rodin nám velí chopit se zbraní v případě, že se nám ve spolupráci se všemi lidmi dobré vůle nepodaří zastavit politiky, kteří volají po zbrojení a odvodech,“ upozorňuje iniciativa s tím, že nedopustí, aby „naši nejbližší trpěli stejně, jako trpí ženy a děti v ulicích novorosijských měst. Nenecháme zabíjet bezbranné, své nepřátele známe.“


 

reklama

autor: vam

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…