Nelegálních cizinců vloni přibylo. Prý hlavně díky „ofenzivní práci policie“

30.01.2020 17:47

Cizinecká policie loni v Česku odhalila 5 677 nelegálně pobývajících cizinců, o 685 více než v roce 2018. Nejčastěji, v 1 504 případech, šlo o Ukrajince. Na tiskové konferenci to dnes oznámili ředitel cizinecké policie Milan Majer a náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Nelegálních cizinců vloni přibylo. Prý hlavně díky „ofenzivní práci policie“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie, ilustrační foto
reklama

Vondrášek upozornil, že loňský nárůst počtu nelegálně pobývajících cizinců je pouze mírný. „Za posledních deset let to nejsou žádná alarmující čísla, ta byla alarmující pouze v roce 2015, zejména v srpnu a v září, kdy kulminovala migrační krize do Evropy,“ řekl. Celkový počet odhalených migrantů se tehdy vyšplhal na 8 500, nejvíce jich pocházelo ze Sýrie. Podle Vondráška je nynější nárůst spojený spíše s ofenzivní prací cizinecké policie.

Nejpočetnější skupinu odhalených cizinců tvořili tradičně občané Ukrajiny, bylo jich o šest více než v předchozím roce. Následovali Moldavani, kterých přibylo o 263 na 831, a Vietnamci. Těch policisté v roce 2019 odhalili 356, meziročně o 38 více.

Při nelegálním pobytu loni policisté zajistili 5 174 lidí, předloni to bylo 4 653 lidí. Šlo o cizince, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby. Nejvíce jich podle Majera bylo z Ukrajiny (1 456), Moldavska (825), Vietnamu (353), Ruska (234) a Uzbekistánu (199). Dlouhodobě se nejvíce nelegálních cizinců zdržuje v Praze a v Jihomoravském kraji.

Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, přibylo loni meziročně o 75 na 266. „V tomto počtu byly zadrženy tři skupiny cizinců o počtu 13, osm a sedm a v ostatních případech se jednalo pouze o jednotlivce a malé skupiny,“ řekl Majer. Lidé cestovali podle něj převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru, většinou mířili do Německa. Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu (84), Iráku (43), Sýrie (35) a Íránu (24).

Na vnější schengenské hranici, tedy na mezinárodních letištích, loni policie odhalila 503 lidí, meziročně o 164 více. Kromě pěti byli všichni zadrženi na Letišti Václava Havla v Praze. Téměř 85 procent z nich bylo zadrženo při cestě směrem do Česka.

Vondrášek doplnil, že na vnější hranici Evropské unie bylo loni zjištěno téměř 140 000 nelegálních migrantů, proti předchozímu roku jde zhruba o šestiprocentní pokles. Pro Českou republiku je podle něj nejvýznamnější tzv. Balkánská trasa.

Česká policie se podle náměstka na hraniční bezpečnosti EU podílí několik let. Loni bylo vysláno 235 českých policistů, kteří na vnější hranici EU sloužili, dalších 460 policistů cestovalo v rámci bilaterální spolupráce do Severní Makedonie a do Srbska.

Loni bylo podle Majera vydáno 7 067 rozhodnutí o správním vyhoštění ze země, o 1 354 více než předloni. Ve většině případů byli lidé vyhoštěni kvůli neoprávněné výdělečné činnosti. „Dlouhodobě opět převažují státní příslušníci Ukrajiny a Moldavska,“ dodal Majer. Nejvíce správních vyhoštění bylo vydáno v Praze a ve Středočeském kraji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…