Němci prchají z vlastní země před běženci. K zatracovanému Orbánovi

22.01.2017 12:50

Maďarsko zavřelo brány uprchlíkům a nastolilo program důrazné ochrany své vlasti, ale do země stejně míří noví obyvatelé. Jen to nejsou uprchlíci, ale Němci, kteří prchají ze své vlastní země právě před uprchlíky. Pikantní na celé věci je, že občané Spolkové republiky Německo hledají útočiště u Balatonu, v zemi často zatracovaného Viktora Orbána. Řada evropských lídrů v minulosti spílala Orbánovi za necitlivý přístup k běžencům.

Němci prchají z vlastní země před běženci. K zatracovanému Orbánovi
Foto: Redakce
Popisek: Maďarská vlajka

„Oficiální data na toto téma nejsou ještě zdaleka k dispozici, ale pokud jsou pravé alespoň zprávy z okolí maďarského jezera Balaton, tamní německá komunita se začala zhruba před rokem rychle rozrůstat. A důvodem k tomu má být právě skutečnost, že život v mnoha částech Německa se s příchodem nejméně půldruhého milionu migrantů razantně proměnil k horšímu,“ píše k tématu přesunu Němců do Maďarska server týdeníku Euro.

Němci žijící v komunistické části dnešní Spolkové republiky před rokem 1989 k Balatonu čas od času zamířili. Dnes je ale situace odlišná. Do Maďarska míří především občané ze západní části Německa. Žene je právě strach z uprchlíků. Tyto obavy potvrzuje pan Otmar Heide, který se k Balatonu přistěhoval z německého Wormsu, dnes v Maďarsku prodává domy a může být spokojen. Díky Němcům jdou rodinné domky na dračku.

Celý článek naleznete zde.

„Orbán se zeptal lidí, co si myslí o přijímání uprchlíků, a 89 procent z nich řeklo, že je nechce,“ citovala Heideho německá televize ARD. „My jsme je taky nechtěli,“ odpověděla mu jeho klientka, pětapadesátiletá Petra Görtzová, která se letos přestěhovala k Balatonu z Düsseldorfu, „jenže nás se nikdo na nic neptal.“

Německá komunita žijící kolem Balatonu se podle odhadů makléřů rozrostla asi o dva tisíce lidí od počátku roku 2015. A to navzdory tomu, že si maďarština a němčina opravdu nejsou podobné a Němci, kteří se stěhují k Orbánovi, se v prvních měsících s jazykem hodně trápí. Pocit bezpečí je ale zřejmě důležitější. V roce 2015 v Německu migranti spáchali 38 vražd. Většinou jde o vraždy jiných migrantů. Jen jeden jediný Němec patří do této statistiky. Obavy občanů to však nijak nesnižuje.

U Balatonu tedy žije stále více německých důchodců. Bohužel je ovšem nemá kdo obsluhovat. Především ve službách se citelně nedostává pracovních sil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…