Němci se učí arabsky, aby rozuměli imigrantům. Absurdní, prohlásil v ČT historik

03.06.2016 9:12 | Zprávy

Pokud si přejeme udržet Evropskou unii i do budoucnosti, pak je třeba zvládat migrační krizi úplně jinak, než se to děje dosud. V ranním vysílání České televize to uvedl profesor historie z Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Pánek.

Němci se učí arabsky, aby rozuměli imigrantům. Absurdní, prohlásil v ČT historik
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Podle Pánka je nutné dát řád příchodu nových obyvatel. A poskytovat pomoc v míře, která je únosná pro hostitelské země. „Toto se v loňském roce nedělo, a proto došlo k takovému zneklidnění obyvatelstva,“ uvedl. Pokud dnes někdo říká, že je třeba nebát se uprchlíků, tak něco takového je v podstatě pošetilé. „Je třeba věcem porozumět a dát jim řád, který odpovídá zemím, do kterých migranti přicházejí,“ upozornil s tím, že migrační krize ukázala spíše slabost nežli sílu EU.

Pokud to tak bude pokračovat dál, EU se dlouho neudrží

Poukázal na to, že pozitivní stránky EU jsme si uvědomovali v posledních 25 letech, a proto jsme se do EU těšili a chtěli do ní vstoupit. Pokud se nyní říká, že bychom měli z EU vystoupit, tak jde o unáhlenou reakci. Podle Pánka bychom se měli dostat ze současné situace, kdy jeden velký stát řídí EU, aniž by ty druhé se s ním solidarizovaly a aniž by se on ohlížel na vůli ostatních. Pokud by to takto pokračovalo dál, tak by se EU zřejmě dlouho neudržela. „EU je historickým jevem, nic v Evropě ani na světě není věčného. Ale pokud si přejeme udržet EU do budoucnosti, pak je třeba zvládat migrační krizi úplně jinak, než se to děje dosud,“ uvedl.

Vznikají situace, se kterými se Evropa neumí vyrovnat

Myslí si také, že je zbytečné obávat se islámu jako jednoho ze světových náboženství. „Pokud je vyznáváno v prostředí jemu vlastním, je jedním z pořádajících principů lidstva, který je třeba respektovat,“ uvedl Pánek na adresu islámu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …