Němci, tohle nečtěte. Slavný ekonom by vás mohl urazit, pokud jde o Řecko a vás

08.07.2015 9:34

Známý francouzský ekonom Thomas Piketty poskytl rozhovor německému deníku Zeit, ve kterém kritizuje Německo za to, že stále trvá na splácení řeckých dluhů. Poukazuje přitom na to, že Německu byly po obou světových válkách jeho dluhy velkoryse odpuštěny.

Němci, tohle nečtěte. Slavný ekonom by vás mohl urazit, pokud jde o Řecko a vás
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Německo sice muselo po obou světových válkách v rámci reparací platit miliardy, ale jak upozorňuje Piketty, velká část dluhu mu byla odpuštěna. „V roce 1953 byla podepsána v Londýně dohoda, na základě které bylo Německu odpuštěno 60 % zahraničního dluhu. Když tedy dnes Němci tvrdí, že oni sami zaujímají k zadlužení velmi morální postoj a poukazují neustále na nutnost splácet dluhy, potom je to skutečně vtipné,“ prohlásil Piketty v rozhovoru. Německo je dle jeho názoru příkladem země, která nikdy v minulosti své zahraniční dluhy nesplácela.

„Často však do toho nutila ostatní země. Například po francouzsko-pruské válce požadovala masivní reparace od Francie. Bylo jim vyhověno a francouzské hospodářství kvůli dluhům stagnovalo po další desetiletí,“ připomněl Piketty. Podle jeho názoru by mělo Řecko získat stejné úlevy, jaké byly kdysi přiznány Německu. To by zahrnovalo opatření, jako je zavedení daně na soukromé bohatství či oddlužení. „Současná opatření jsou podobná těm, které na sebe uvalilo britské impérium v 19. století po zahájení války s Francií. Dalších sto let kvůli nim britská ekonomika přicházela o dvě až tři procenta růstu. Šlo o částku vyšší, než byly příspěvky na školství,“ zmínil Piketty.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

„Nemůžeme požadovat po nové generaci, aby platila za chyby svých rodičů. Řekové se samozřejmě dopustili mnoha omylů, zejména proto, že vláda v Aténách do roku 2009 falšovala data. Ale i přesto za to nenesou mladí Řekové žádnou zodpovědnost. Nemají nic společného s tím, jak s veřejnými financemi nakládali řečtí politici v padesátých či šedesátých letech. Musíme se nyní dívat dopředu, nikoli se stále ohlížet do minulosti. Německo se tím, že trvá na dalších úsporných opatřeních, značnou měrou podílí na podkopávání evropské demokracie. Je to paradox především proto, že Německo samo požadované mechanismy nedodržovalo,“ říká Piketty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…