Němcová je tu! To muselo přijít. Po projevu Babiše. Ale jiní zaskočí

24.03.2020 7:05

Premiér Andrej Babiš (ANO) včera promluvil k národu, aby jej povzbudil v boji proti koronaviru. „Potřebovali jsme závazně slyšet, kdy už konečně budou ochráněni zdravotníci na všech úrovních. Je děsivé, že právě oni, bez kterých se nikdo z nás neobejde, řádně vybaveni nejsou. Bez nich to fakt nezvládneme! Slibů už slyšeli spoustu,“ rozzlobila se však na premiéra poslankyně ODS Miroslava Němcová. A nebyla sama, kdo se k projevu vyjádřil.

Němcová je tu! To muselo přijít. Po projevu Babiše. Ale jiní zaskočí
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš přednáší svůj mimořádný projev

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém mimořádném projevu ocenil občany České republiky za jejich boj s koronavirovou nákazou. Uvedl, že vláda pracuje společně s ústředním krizovým štábem nepřetržitě na zvládnutí nynější situace a požádal veřejnost o trpělivost a shovívavost. Ke kritickému nedostatku zdravotnického materiálu pronesl slova o tom, že s tímto problémem bojují i jinde po celém světě. „Prostě nejsou,“ podotkl. Za zajištění nynějších dodávek pochválil jmenovitě ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a prezidenta Miloše Zemana. Padala však i slova, která chválu neobsahovala, a to kvůli lidem nedodržujícím karanténu. „To fakt nejsou žádní hrdinové, spíš zbabělci,“ rozčílil se Babiš.

Anketa

Podporujete předsedu vlády Andreje Babiše? (Ptáme se od 24.3.2020)

93%
7%
hlasovalo: 39599 lidí

Na jeho slova pak reagovali mnozí, neopomněli ani srovnání s prezidentem Milošem Zemanem. „Před několika dny promluvil k národu Miloš Zeman. Zkazil to a premiérovi propagandisté zahlédli příležitost pro svého šéfa. Bylo oznámeno jeho vystoupení. V situaci, kdy jedna vládní tiskovka stíhá druhou a předseda vlády již opustil jakékoli mantinely srozumitelné češtiny, to byla výzva. Ale klid, pojistili vše,“ poznamenala poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

„Nebylo to naživo, v tom se premiér od prezidenta inspiroval. Předtočením se všechny technické a formální chyby eliminují. To, co premiér řekl, bylo sumářem již publikovaných úvah u nás i v projevech zahraničních představitelů. Evidentní byla snaha využít prezidentova selhání a ukázat na sebe. Vyznívalo to jako ‚prezident je čučkař‘. Několik příkladů: Prezident zapomene na naše zdravotníky a spoustu dalších obětavých lidí, premiér to ‚napravuje‘. Prezident se ‚naveze‘ do umělců, premiér je pochválí. Prezident uraženě nevystoupí s projevem ve veřejnoprávní televizi, premiérovi píáristé zařídí přenos ve všech největších najednou,“ uvádí Němcová.

Vadilo jí také to, že to nebyla autentická slova či myšlenky předsedy vlády. „Pravý Andrej Babiš je ten, kterého vidíme na tiskovkách. V projevu jsme slyšeli nepravého Andreje Babiše. Někdo mu řeč napsal, on ji přečetl. Kvůli opisování od jiných musela z vlády odejít Taťána Malá a další. U premiéra vydávání cizí práce za vlastní nevadí. Sám sebe z vlády za to jistě nevyhodí. ‚Tak nám alespoň řekněte, kdo to psal, nebuďte tak slušnej, pane premiére! Jméno!‘“ uvedla.

„Chtěla bych, aby pozdravil všechny nemocné a nešťastné rodiny mrtvých i za našimi hranicemi. Jde o obyčejnou lidskou sounáležitost. Nejsme na světě sami. Čekala jsem na ujištění, že budeme přesouvat naši orientaci z Číny a podpoříme co nejvíce domácích výrobců ochranných pomůcek. A nejenom je. Mohou se tak zvýšit pracovní místa a ekonomický profit nepůjde za čínskou zeď. Chtěla bych slyšet, proč nesmí lihovar Žufánek vyrábět desinfekci. Není z holdingu?“ zeptala se.

„Nejdůležitější na závěr: Potřebovali jsme závazně slyšet, kdy už konečně budou ochráněni zdravotníci na všech úrovních. Je děsivé, že právě oni, bez kterých se nikdo z nás neobejde, řádně vybaveni nejsou. Bez nich to fakt nezvládneme! Slibů už slyšeli spoustu,“ uzavřela.

„Podobný projev bych čekal od našeho prezidenta. Premiér ho v tomto dneska nahradil,“ zkonstatoval bývalý poslanec za ODS Pavel Staněk.

 

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35604 lidí

„Premiér Andrej Babiš měl právě nejvíce státnický projev své politické kariéry. A to je dobře, protože zrovna teď v době nejtěžší národní krize za generaci ho potřebujeme, i když mu z dobrých důvodů politicky nefandíme. Popsal, kde jsme a jak těžká situace to je. Děkoval všem, kteří teď bojují za nás všechny. Kéž by takhle státnicky působil neustále a šlo by mu tak jako premiérovi více věřit, což bychom teď v krizi potřebovali. Kromě klanění se Číně, z čehož ještě bude obrovský skandál, až detaily vylezou na povrch. Politické účty mu složíme, až tuhle krizi jako společnost zvládneme,“ zhodnotil premiérova slova zástupce spolku Evropské hodnoty Jakub Janda.

„Kam se hrabou Jakeš s Husákem. Proboha, co to bylo?“ ptal se novinář Mirek Motejlek.

 

„Pro náruživé diváky seriálů typu Ordinace musel být Babišův projev skutečně přínosným a mnozí z nich zcela jistě stěží zadržovali slzy. ANO, plakat budete, to až se střetnete s realitou, ale ta bude úplně jiná...“ podotkl na facebookovém profilu Petr Sedláček.

„Dobře mu to PRisti napsali. Jako vážně. Pokorný a starostlivý otec národa Andrej Babiš,“ uvedl bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. 

Premiér nynější krizi označil za nejtěžší období novodobé historie naší země. „Zítra to budou dva týdny, kdy zkoušíme žít v nové, velice náročné, mimořádné situaci, nouzovém stavu,“ shrnul a poukázal, že v minulosti jsme podobné těžké časy překonali vzájemnou ohleduplností, pomocí a odvahou.

„Chci s velkou pokorou poděkovat vám – všem občanům naší země,“ pronesl šéf vlády s tím, že je na obyvatele České republiky hrdý. Uvědomuje si prý, že „lidem komplikují život“, a požádal všechny o trpělivost a shovívavost.  

Požádal též, aby občané prominuli našim politickým činitelům chyby a problémy, které zvládání koronavirové krize u nás provázejí. „Odpusťte nám, prosím, dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Aby ne, je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě,“ zmínil.

Vysvětlil, že nyní vláda společně s ústředním krizovým štábem vedeným epidemiologem Romanem Prymulou pracuje na velkém množství aktivit, a to nejen spojených se zdravotní sférou, ale i s tou ekonomickou. „Beru na sebe plnou politickou odpovědnost, celá naše vláda pracuje nonstop,“ uvedl předseda vlády.

Pokud budeme dodržovat vládní opatření, jsme podle Babiše na dobré cestě současnou krizovou situaci zvládnout. „Vedeme si velice dobře a nepochybuji, že to zvládneme,“ pochválil s poukázáním na to, že porušování nynějších opatření „není žádné hrdinství“. „Jen prodlouží naprosto zásadní komplikaci života celé země,“ zdůrazňoval.

„Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společně pivo u dveří hospod, to fakt nejsou žádní hrdinové, spíš zbabělci, kteří si neumějí nic odříct ani na pár dnů,“ rozčílil se premiér. Takovéto chování označil za nezodpovědnost vůči rodinám dotyčných i vůči dalším občanům a vyzval k dodržování současných nařízení a doporučení.

Došlo i na slova ke kritickému nedostatku zdravotnického materiálu. Zmínil, že s nedostatkem roušek a respirátorů bojují po celém světě. „Prostě nejsou,“ podotkl. Některé z těchto zásob podle šéfa vlády zabavily též vlády dalších států.

Za pravidelné dodávky tohoto zdravotnického materiálu poděkoval ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) a prezidentu Miloši Zemanovi. „Chci také poděkovat všem ženám, které dnes šijí roušky,“ ocenil. Nevynechal ani zdravotníky a pracující ve složkách záchranného systému či hygieniky, prodavačky, pomáhající umělce, rodiče, seniory a vojáky. Děkovná slova šéfa vlády zamířila i veřejnoprávním médiím za pořady pro seniory.

„Jsme jedna z mála zemí, která nepromeškala čas na zavedení přísných opatření, která zamezí živelnému šíření nákazy,“ dodal a znovu ocenil všechny pomáhající lidi v naší zemi. „Jsme v tom společně a já jsem tu pro každého z vás kdykoliv,“ poznačil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

15:18 „Celý život pomáhám lidem“. Babiš vypustil VIDEO

Prezidentský kandidát Ansrej Babiš představil v sobotu nové předvolební video, ve kterém vysvětluje,…