Němcová s hněvem v očích: Odporné, velezrada! U rozhlasu naložila i Babišovi. Ta hanba...

21.08.2021 15:30

Právě dnes si připomínáme výročí vpádu sovětských okupantů a dalších tehdy socialistických spřátelených armád do Československa. Senátorka Miroslava Němcová připomněla, co se tu dělo poté, během dvaceti let sovětské okupace této země. A s hněvem v očích konstatovala, že předsedovi komunistů Vojtěchu Filipovi připadala sovětská okupace normální. Přirovnala ho proto k dnešním teroristům, neboť i těm přijde normální pošlapávat lidskou svobodu.

Němcová s hněvem v očích: Odporné, velezrada! U rozhlasu naložila i Babišovi. Ta hanba...
Foto: Screen ČT24
Popisek: Miroslava Němcová před budovou Českého rozhlasu

21. srpen 1968 Němcová označila za tragický den, v němž se ukázalo, že nebylo dovoleno odtrhnout se od sovětské nadvlády a svobodně se nadechnout. 

Jedním dechem dodala, že se nebylo možné nadechnout i kvůli lidem, kteří kolaborovali se sovětskou mocí. Tato kolaborace se hned na počátku projevila v tzv. zvacím dopise okupantům.

„Pod tímto dopisem, který já považuji za jeden z nejodpornějších činů, nejzbabělejších, nejhlubší velezrady, byli podepsáni Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak. Nebyli nikdy potrestáni,“ rozzlobila se Němcová s tím, že tito lidé reálně požádali cizí stát, aby za pomoci zbraní zbavil jejich zemi suverenity. „Myslím, že není odpornějšího činu, který může spáchat politik na své vlastní zemi,“ dodala senátorka.

Okupanti ovládli celou republiku během pár hodin, ale tehdejší pracovníci rozhlasu dokázali i tak vysílat a přinášet lidem tolik potřebné informace.

Připomněla, že od srpna 1968 do roku1989, kdy komunistická moc v této zemi padla, měli okupanti na rukou krev celkem 402 Čechoslováků.

Připomněla také čin Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších lidí, kteří se vzepřeli okupaci za cenu obětování vlastního života – sebeupálením.  

„Byla znovu obnovena drsná cenzura médií, zakazováni umělci všech disciplín. StB sledovala každý pohyb v zemi a pronásledovala každého odpůrce tehdejšího režimu,“ připomněla senátorka.

„V této souvislosti musím zmínit tři až čtyři dny stará slova jednoho z vysokých ústavních činitelů naší země – prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, kterého ocituji. On říká: ‚Diktatura EU a NATO je nesrovnatelná s tou sovětskou. Brežněv nás nechal normálně žít,‘ “ citovala senátorka dnešního předsedu komunistické strany.

V tu chvíli se od přítomných u Českého rozhlasu ozval pískot a volání: „Fuj, hanba!“

„Tedy první místopředseda Poslanecké sněmovny demokratické země považuje za normální žít tak, jak by to asi v jeho představách vypadalo. Tedy zavírat, mučit, věšet odpůrce totalitního režimu, ukrást majetek všem živnostníkům a podnikatelům, rozprášit církve, náboženské společnosti, vidlemi vyhazovat vzácné knihy, starobylé tisky, ničit památky na všechny generace, které tu žily před námi, zkolektivizovat venkov a cenzurovat média, zakázat práci umělcům, zničit hospodářství a zdevastovat přírodu. To podle prvního místopředsedy Sněmovny znamená žít normálně,“ kroutila hlavou nad Filipem Němcová.

„Já se proti tomu musím ohradit, protože tento výčet mi připomíná všechny teroristy dnešního světa, kteří mají úplně stejný cíl,“ konstatovala s tím, že i teroristé chtějí takto pošlapávat svobodu a životy všech lidí.

Považuje za hanbu České republiky, že ve vedení Sněmovny sedí komunisté. Za hanbu považuje i to, že se Babišova vláda opírala a opírá o komunisty.

„A všimněme si prosím, že na všechny události, které si připomínáme a které souvisí s bojem o svobodu, souvisí s bojem o demokracii v naší zemi – se v podstatě nemohou zúčastnit někteří dnešní vysocí a nejvyšší ústavní činitelé, protože svým minulým životem nebo svými současnými skutky podrážejí hodnoty a principy demokratického státu. To přece není normální,“ zlobila se Němcová.

Nakonec zdůraznila, že tato situace není normální, a že bychom se konečně se svou minulostí měli vyrovnat.

Po jejím vystoupení se ozval hromový dlouhotrvající potlesk. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…