Německá pomoc řecké ekonomice v praxi. Odhalují pro vládu neplatiče daní

26.11.2015 17:32

Německo nedávno předalo Řecku seznam neplatičů daní. 10 588 jmen osob a firem, které mají svoje úspory u švýcarských bank v celkové hodnotě 3,6 miliard euro. „Tímto důležitým krokem vytvoří řecká vláda průhlednější správu daní v zemi,“ řekl ministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Informuje The Guardian.

Německá pomoc řecké ekonomice v praxi. Odhalují pro vládu neplatiče daní
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Alexis Tsipras, premiér zadluženého Řecka
reklama

Německo předalo Řecku seznam dat, podle kterých má více než 10 tisíc Řeků a jejich firem svoje úspory ve švýcarských bankách, aby se tak vyhnuli placení daní. Celkem se jedná o 3,6 miliardy euro, což je téměř dvojnásobek třetí půjčky, kterou země dostala tento týden od svých věřitelů.

Řecká, Syrizou vedená, vláda se zařekla, že se zaměří i na neplatiče daní. Jedná se o jednu z mnoha podmínek, ke které se musela zavázat, aby dostala půjčku na splacení dluhu, na které se země dohodla letos v červenci.

Řekové tak dostali seznam čítající 10 588 jmen, na která se nyní ve svých snahách zaměří. „Zdroje říkají, že to vypadá jako ‚kdo je kdo‘ zazobané řecké smetánky – schopné trávit Vánoce ve vilách v Gstaadu ve Šýcarsku a léto na moři na luxusních rekreačních lodích.“

Premiér Tsipras se po svém rychlém znovuzvolení zařekl, že rozebere řecké oligarchické struktury. V tom by mu měl právě pomoci německý seznam.

Celý text zde

Náměstek ministra financí Tryfon Alexiadis, zabývající se příjmy z daní, řekl, že seznam zpracují, jak jen to bude možné – „i když musí vláda předpokládat nevinu všech na něm uvedených“. „Nezůstane to tři roky v šuplíku,“ řekl Alexiadis.

Řecko totiž kdysi jeden podobný seznam dostalo od někdejší francouzské ministryně financí Christine Lagardeové. Ten čítal přes dva tisíce jmen lidí s uloženými penězi v ženevské pobočce HSBC. Řekové jej však tehdy nijak nevyužili.

Celkem na daňových únicích přichází země o 35 miliard dolarů ročně a je to považováno za zcela nejvyšší zátěž těžce zkoušené řecké ekonomiky. Minulý měsíc dokonce Alixiadis dostal dopis, přirovnávající ho ke kolaborantu s německými nacisty, a byl k němu přiložen jeden náboj. Německo je největším přispěvatelem do řeckého záchranného balíčku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…