Německé kroky jsou nezdravé pro Evropu, řekl dnes v Berlíně Zaorálek studentům

15.06.2016 22:01

Německo, které je samotářským lídrem Evropy, by mělo zásadní rozhodnutí konzultovat se svými sousedy a spojenci, kteří se o nich někdy dozvědí až z médií. V přednášce na Humboldtově univerzitě v Berlíně to dnes řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyzval také ke zlepšení vztahů mezi Německem a zeměmi Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Německé kroky jsou nezdravé pro Evropu, řekl dnes v Berlíně Zaorálek studentům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

„Německé samotářské vedení Evropy je nestabilní a nezdravé pro Evropu. A stalo by se jím ještě více, pokud by Británie opustila EU,“ řekl Zaorálek v anglicky předneseném projevu. Síla Německa na starém kontinentu je podle něj také projevem slabosti Evropy i německých partnerů. Lepší by bylo mít oboje – silné Německo i silnou Evropu, píše ČTK.

Německu, které podle Zaorálka nese velkou zodpovědnost, dal šéf české diplomacie ve své řeči několik doporučení. „Buďte pozorní a trpěliví, abyste se svými sousedy a partnery konzultovali především strategická rozhodnutí, která mají dopad rovněž na jejich zájmy,“ vyzval Zaorálek Berlín.

Jako příklad, kde by si přál větší ohled Německa, uvedl loňské rozhodnutí Berlína otevřít uprchlíkům německé hranice. I když ministr zahraničí chápe některé z důvodů, které k takovému rozhodnutí vedly, je přesvědčen, že měla být záležitost s Prahou projednána.

Ve svém projevu se Zaorálek dotkl i vztahů Německa a zemí Visegrádu, které ovlivňuje rozdílný názor na řešení migrační krize. Šéf české diplomacie má za to, že je nutné zastavit spirálu odcizení, jinak by mohla být pošlapána práce předchozích generací, které pracovaly na dobrých vzájemných vztazích. Vyjádřil také přesvědčení, že země Visegrádu a Česko jsou strategickými partnery Německa v Evropě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…