Německo, Francie a Itálie pozastavují očkování AstraZenecou. Blatný nevidí důvod

15.03.2021 20:35

Německo, Francie a Itálie pozastavily očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Činí tak prý z obezřetnosti, chtějí počkat na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Česká republika je zatím nehodlá následovat. „Nevidím pro to důvod,“ sdělil na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), informují Novinky.

Německo, Francie a Itálie pozastavují očkování AstraZenecou. Blatný nevidí důvod
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že postup Německa je preventivní a že očekává rozhodnutí EMA. Učinil tak na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), jenž v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání účinků látky. 

Stejné „preventivní opatření“ pak učinily Francie a Itálie. Nevylučují obnovení očkování, pokud přijde kladné stanovisko od EMA.

Česko zatím pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca neplánuje. Podle ministra Blatného nebyla prokázána souvislost s případy výskytu krevních sraženin, které se stejně často vyskytují i v neočkované populaci.

Celý text ZDE.

„Zatím nebyla prokázána příčinná souvislost nežádoucích účinků přímo s podáním vakcíny. Počty těch událostí se nevymykají běžné populaci,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

V některých zemích byly však zaznamenány případy plicních embolií jako následku trombózy neboli krevní sraženiny v časové souvislosti s očkováním. Podle britského úřadu pro kontrolu léčiv i Světové zdravotnické organizace se ale souvislost neprokázala.

Firma AstraZeneca minulý týden oznámila, že do konce března sníží dodávky Evropské unii. Česko dostane podle Blatného v březnu 120 000 místo 200 000 dávek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…