Německo: Nezaměstnanost imigrantů. Nevídané a přesné číslo

30.08.2016 8:52

Zítra to bude na den přesně rok od chvíle, kdy německá kancléřka poprvé pronesla „Wir schaffen das“ (My to zvládneme, pozn. redakce) a oficiálně tak posvětila příchod stovek tisíc uprchlíků do Německa. Ekonomové z Commerzbank u příležitosti tohoto „výročí“ připravili zprávu, která však zdaleka není tak optimistická.

Německo: Nezaměstnanost imigrantů. Nevídané a přesné číslo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Ekonomové z vlivného finančního ústavu konstatují, že se doposud nepodařilo začlenit na trh práce většinu z 1 330 000 uprchlíků, kteří přišli do země od loňského srpna. Otevřeně také přiznávají, že migrace měla jen zanedbatelný vliv na růst ekonomiky. Ve zprávě se dále uvádí, že žádost o azyl doposud podalo 960 tisíc migrantů a 60 % z nich bylo umožněno v zemi zůstat, přičemž 49,2 % žadatelů obdrželo oficiální status uprchlíka. „Počet uprchlíků se však ještě zvýší, protože si mohou přivézt svoji manželku a nezletilé děti,“ zmiňují ekonomové z Commerzbank.

Zpráva Commerzbank se také věnuje finanční stránce věci, když konstatuje, že doposud bylo vynaloženo na uprchlíky 6,5 miliardy eur, což odpovídá 0,2 % HDP. „Výdaje na uprchlíky představují pro ekonomiku značnou zátěž, což by mohlo přinést další negativní dopady. Konkrétní výdaje na jednoho dospělého uprchlíka po opuštění přijímacího střediska činí asi 980 eur měsíčně,“ píše se ve zprávě s tím, že masivní příliv uprchlíků zvýší míru nezaměstnanosti.

Celý text v němčině najdete ZDE.

„Uprchlíci se uplatňují na německém pracovním trhu jen velmi málo. Jak jsme uváděli v posledních měsících, pracovní příležitosti pro uprchlíky z mimoevropských zemí jsou značně omezené. Každý druhý byl bez práce. Mezi hlavní důvody patří vedle jazykové bariéry také nedostatečné vzdělání a pracovní dovednosti. To se týká minimálně čtyřiceti procent uprchlíků. Většina žadatelů o azyl proto bude mít velké problémy získat práci,“ poukazují ekonomové z Commerzbank s dodatkem, že počet příspěvků na sociální pojištění se mezi květnem 2015 a květnem 2016 zvýšil o 700 000, ale jen 24 000 z nich poslali přistěhovalci z mimoevropských zemí.

Zpráva dále konstatuje, že nezaměstnanost německého obyvatelstva sice poklesla na 6,1 %, ale mezi žadateli o azyl ze zemí Blízkého východu a afrického kontinentu vzrostla v průběhu jednoho roku o celých deset procent a činí dnes 52,1 %. Přitom míra nezaměstnanosti mezi všemi cizinci se zvýšila jen o 0,3 %, ze 14,7 % na 15 %. Dlouhodobé vyhlídky na růst německé ekonomiky podle Commerzbank závisí na dvou faktorech, kterými jsou počet pracujících osob a případné zvýšení produktivity práce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …