Německo: Nezaměstnanost imigrantů. Nevídané a přesné číslo

30.08.2016 8:52

Zítra to bude na den přesně rok od chvíle, kdy německá kancléřka poprvé pronesla „Wir schaffen das“ (My to zvládneme, pozn. redakce) a oficiálně tak posvětila příchod stovek tisíc uprchlíků do Německa. Ekonomové z Commerzbank u příležitosti tohoto „výročí“ připravili zprávu, která však zdaleka není tak optimistická.

Německo: Nezaměstnanost imigrantů. Nevídané a přesné číslo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Ekonomové z vlivného finančního ústavu konstatují, že se doposud nepodařilo začlenit na trh práce většinu z 1 330 000 uprchlíků, kteří přišli do země od loňského srpna. Otevřeně také přiznávají, že migrace měla jen zanedbatelný vliv na růst ekonomiky. Ve zprávě se dále uvádí, že žádost o azyl doposud podalo 960 tisíc migrantů a 60 % z nich bylo umožněno v zemi zůstat, přičemž 49,2 % žadatelů obdrželo oficiální status uprchlíka. „Počet uprchlíků se však ještě zvýší, protože si mohou přivézt svoji manželku a nezletilé děti,“ zmiňují ekonomové z Commerzbank.

Zpráva Commerzbank se také věnuje finanční stránce věci, když konstatuje, že doposud bylo vynaloženo na uprchlíky 6,5 miliardy eur, což odpovídá 0,2 % HDP. „Výdaje na uprchlíky představují pro ekonomiku značnou zátěž, což by mohlo přinést další negativní dopady. Konkrétní výdaje na jednoho dospělého uprchlíka po opuštění přijímacího střediska činí asi 980 eur měsíčně,“ píše se ve zprávě s tím, že masivní příliv uprchlíků zvýší míru nezaměstnanosti.

Celý text v němčině najdete ZDE.

„Uprchlíci se uplatňují na německém pracovním trhu jen velmi málo. Jak jsme uváděli v posledních měsících, pracovní příležitosti pro uprchlíky z mimoevropských zemí jsou značně omezené. Každý druhý byl bez práce. Mezi hlavní důvody patří vedle jazykové bariéry také nedostatečné vzdělání a pracovní dovednosti. To se týká minimálně čtyřiceti procent uprchlíků. Většina žadatelů o azyl proto bude mít velké problémy získat práci,“ poukazují ekonomové z Commerzbank s dodatkem, že počet příspěvků na sociální pojištění se mezi květnem 2015 a květnem 2016 zvýšil o 700 000, ale jen 24 000 z nich poslali přistěhovalci z mimoevropských zemí.

Zpráva dále konstatuje, že nezaměstnanost německého obyvatelstva sice poklesla na 6,1 %, ale mezi žadateli o azyl ze zemí Blízkého východu a afrického kontinentu vzrostla v průběhu jednoho roku o celých deset procent a činí dnes 52,1 %. Přitom míra nezaměstnanosti mezi všemi cizinci se zvýšila jen o 0,3 %, ze 14,7 % na 15 %. Dlouhodobé vyhlídky na růst německé ekonomiky podle Commerzbank závisí na dvou faktorech, kterými jsou počet pracujících osob a případné zvýšení produktivity práce.

reklama

autor: pro

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…