Německo: Šíří se tuberkulóza. Od války klesala, po roce 2015 roste

28. 3. 2017 12:41

V Německu přibývá lidí nakažených tuberkulózou. Server magazínu Focus klade tuto skutečnost do souvislosti s migrační krizí.

Německo: Šíří se tuberkulóza. Od války klesala, po roce 2015 roste
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Především ve velkých městech Spolkové republiky Německo po letech znovu narůstají případy onemocnění tuberkulózou. Donedávna se přitom zdálo, že tuberkulóza je v Evropě takřka vymýcená. Změnila to prý uprchlická vlna. V roce 2016 informoval berlínský Institut Roberta Kocha o tom, že eviduje 5915 případů onemocnění tuberkulózou, což je o 63 více než v roce 2015. V Německu jde přitom o nezvyklý vývoj, po druhé světové válce odtud začala nemoc mizet. Ohniska nákazy se objevovaly v rozvojových zemích třetího světa. Mimo Evropu tuberkulóza zůstává jedním z největších zabijáků lidstva.

Celý článek magazínu Focus v němčině naleznete zde

Lena Fiebigová z Institutu Roberta Kocha ve vyjádření pro magazín prohlásila, že aktuální nárůst onemocnění souvisí s migrační vlnou. „Migrace ale není příčinou tuberkulózy, příčinou tuberkulózy je bakterie,“ dodává dáma obratem. Uprchlíci jsou proto v Německu podrobováni lékařským vyšetřením. Pracovníci Institutu Roberta Kocha jsou rádi alespoň za to, že se podaří nové případy tuberkulózy objevit, což dovoluje nemoc podchytit a zabránit jejímu dalšímu šíření v populaci.

Anketa

Postoupí prof. Jiří Drahoš do 2. kola volby prezidenta?

13%
hlasovalo: 13101 lidí

Tuberkulóza je popisována jako nemoc těch nejchudších lidí na světě. Fiebigová podotýká, že onemocnění tuberkulózou vždy mělo svůj sociální rozměr. Snáze se šíří mezi bezdomovci, uživateli drog či alkoholiky. Nedá se tedy říci, že by migrační vlna byla jediným důvodem nárůstu onemocnění. Tuberkulóza tu byla vždy a pravděpodobně tu i vždy bude. Uprchlická vlna však nárůstu počtu onemocnění napomohla. Asi polovina dnešních pacientů evidovaných ve Spolkové republice nepochází z Německa.

Tuberkulóza je dnes dobře léčitelná a zcela vyléčitelná. U zdravých lidí může mít relativně mírný průběh. Mezi ohrožené skupiny patří starší občané a lidé s oslabenou imunitou. Standardní léčba trvá asi šest měsíců a vyjde na 1200 eur, tedy asi 32 tisíc korun. Problém je v tom, že některé bakterie jsou čím dál odolnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

20:17 Mediální expert: Rozhlasová a televizní rada by si měla více všímat. Ale jak to bylo s Kroupou? Když chtěla někoho chytit a varovat, všichni začali hulákat. Někteří novináři jsou jako psi utržení z řetězu

CO NÁM DAL ROK 2018 Letošním rokem jsme překročili novinářské hranice. To si myslí mediální odborník…