Německo by nám mělo být vzorem, vyzývá dáma, usilující o smíření. Měli bychom se vrátit ke křesťanským hodnotám, které nás spojují

06.08.2019 20:25 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Před lety získala ocenění stejné jako dalajláma a Havel. „Bezbřehá demokracie není k ničemu dobrá,“ vysvětluje 30 let po revoluci Brigita Janovská z „rudého severu“, kde to jako dítě ze smíšeného manželství neměla lehké. Když už i životní optimistka po 75 letech politických a poválečných turbulencí řekne: „Společnost je dnes rozvrácená!“, je to na pováženou. Jejím největším přáním je mít důstojnou hlavu státu, čímž ve všech směrech popírá, že Zemana volí staří venkované bez vzdělání. Co překvapivého si dáma, jejímž posláním se stalo usmiřování, myslí o EU, o vyhnaných Němcích a co už nechává jen na historicích a soudcích?

Německo by nám mělo být vzorem, vyzývá dáma, usilující o smíření. Měli bychom se vrátit ke křesťanským hodnotám, které nás spojují
Foto: Archiv B. Janovské
Popisek: Brigita Janovská již dříve obdržela mimo jiné Zlatou holubici míru (na snímku). Tuto putovní cenu získal kdysi i Václav Havel nebo dalajláma.

Je podle vás stejně důležité si připomenout, že loni uběhlo 80 let od vyhnání Čechů ze Sudet, stejně jako to, že příští rok uplyne 75 let od vyhnání Němců z Československa?

Myslím, že velké věci a historické milníky se připomínají i samy, neboť jsou součástí paměti národů a hluboce zapsány v paměti lidí. Nejsem politolog a moje působení a názory na danou oblast vycházejí z přímého kontaktu s lidmi. Mám za to, že je, s odstupem času, spíše než o vině důležité přemýšlet o cestě vpřed.

Kolektivní vina byla nespravedlivá, vyhnat obyčejné lidi s dětmi z jejich domovů a vlasti za dramatických okolností, bez ničeho do neznáma, to si dnes neumíme vůbec představit; a zapomenout se něco takového určitě nedá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…