Německo chce naplno využít ekonomický potenciál migrantů. Plán Merkelové má ale trhlinu

17.10.2018 20:04 | Zprávy

Soeren Kern, vedoucí pracovník Gatestone Institutu, think-tanku, který se dlouhodobě zabývá migračním tématem, ve svém článku analyzuje nový imigrační zákon. Podle autora je nový migrační zákon jakýmsi přiznáním, že migrační politika Angely Merkelové nevyřešila problém nedostatku pracovních sil, i přestože otevřela dveře více než milionu nekvalifikovaných migrantů. Nedostatek pracovních sil představuje jeden z nejnaléhavějších demografických problémů.

Německo chce naplno využít ekonomický potenciál migrantů. Plán Merkelové má ale trhlinu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Na úvod shrnuje několik skutečností, které lze vypozorovat na pracovním trhu v kontextu přílivu migrantů. Podle Institutu pro výzkum zaměstnanosti jen čtvrtina příchozích migrantů, kteří přišli v době migrační krize, si dokázala najít práci a pouhá pětina z nich přispívá do sociálního systému. Ti, kteří jsou zaměstnaní, se realizují spíše na méně placených místech, jako například v pohostinství a ve službách včetně úklidu, doručování balíků a v oblasti bezpečnosti a někteří z nich dostávají sociální dávky.

„Podle vládních údajů zveřejněných časopisem Focus zaplatili v roce 2016 němečtí daňoví poplatníci přibližně 21,7 miliardy eur na pomoc uprchlíkům a žadatelům o azyl, v roce 2017 to bylo 20,8 miliardy eur a v roce 2018 zaplatí podobnou částku,“ vysvětluje vedoucí pracovník Gatestone Institutu s tím, že podle Ministerstva financí nynější migrační krize by do konce roku 2020 mohla stát německé daňové poplatníky dalších 94 miliard eur.

Koaliční vláda se po mnoha měsících sporů dohodla na klíčových bodech nového imigračního zákona. Ten je především zaměřen na povzbuzení imigrace kvalifikovaných pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii. Nový zákon naopak zpřísňuje podmínky pro imigraci nekvalifikovaných pracovníků. Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil (SPD) a ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) na začátku října představili kompromisní dohodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto,…