Německo, obdivované Německo? Je to jinak. A perla: USA miluje nejvíc Kosovo

03.08.2020 11:24

Společnost Gallup zveřejnila průzkum, podle něhož má nejlepší vedení země Německo. To přeskočilo Spojené státy, Čínu či Rusko. Dle novináře Ondřeje Féra jde o dědictví tří Němců, a to Moltkeho, Viléma Druhého a Bismarcka. „Všechny tři tyto premisy v určitých dobách vedly ke katastrofám, jakmile se ale dostaly pod kontrolu demokratických institucí, pomohly udělat z Německa tu zemi, kterou dnes je: nejobdivovanější na světě,“ napsal novinář. V Evropě vnímají Spojené státy nejlépe Kosovo. Naopak nejvíce nesnáší Ameriku Irán.

Německo, obdivované Německo? Je to jinak. A perla: USA miluje nejvíc Kosovo
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka
reklama

Na webu iDnes.cz vyšel článek o tom, že nejobdivovanější zemí světa se stalo Německo. Dále uvedly, že na druhém místě následovaly Spojené státy americké, na třetím Čína a nakonec Rusko. Problémem však je, že tímto se anketa společnosti Gallup poll nijak nezabývala. IDnes se odvolává na britský server Guardian, kde mimo jiné uvedli, že tento každoroční průzkum značně zpochybnil páteční prohlášení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že USA jsou: „Dokonale připravené vést svobodný svět v novém ideologickém soupeření s Čínskou komunistickou stranou.“

Celý článek ZDE:

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14478 lidí

Dále na stránkách Guardianu uvedli, že výsledek průzkumu též ukazuje opak výroků Donalda Trumpa, podle něhož jsou USA nejvíce respektovanou zemí. „USA byly nejobdivovanější zemí na světě za každý rok Obamovy administrativy, kromě jednoho roku. Popularita USA klesla o 18 procentních bodů poté, co Trump převzal prezidentský úřad,“ psal Guardian.

„Když se podíváte na to, jak svět hodnotí vedení hlavních světových mocností, vůdci, kteří lidem nabídli největší jistotu, měli u veřejnosti největší úspěch,“ pověděl Mohamed Younis, sociolog a vedoucí mediálního týmu společnosti Gallup. „Například dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová, milovaná i nenáviděná, byla v nejisté době, kterou svět zažíval, jedním z nejpředvídatelnějších vůdců,“ dodal. Pohled na USA by dle něj mohl být více poškozen pandemií koronaviru.

Ve skutečnosti se však průzkum zabývá něčím jiným, a to hodnocením vedení světových mocností. V průzkumu respondenti hodnotili, zda souhlasí či nesouhlasí s vedením čtyř velmocí – USA, Německa, Ruska a Číny. Výsledky jsou takové, že v roce 2019 je tou nejlépe hodnocenou mocností dle respondentů Německo. Pro něj hlasovalo 44 % lidí. S odstupem 11 procentních bodů jsou na druhém místě USA. Čína získala 32 procent, tedy pouze o jeden procentní bod méně než USA a průzkum uzavřelo Rusko s třiceti procenty. Jak však poznamenal Guardian, tak skutečně došlo k pádu vnímání Spojených států. V roce 2016 obdržely od respondentů 48 procentních bodů. Tedy 48 % lidí si myslelo, že USA jsou nejlépe spravovanou mocností světa. O rok poté se hodnocení snížilo na 31 procent. Na podzim roku 2016 byl zvolen Donald Trump, ovšem korelace neznamená kauzalitu. Vyšší hodnoty dosáhly USA pouze v roce 2009, kdy si dokonce 49 % lidí myslelo, že jde o nejlepší velmoc světa, nutné podotknout, že takové hodnoty žádná další země nedosáhla.

Hodnocení jednotlivých zemí od roku 2007.

Fotogalerie: - Vyvěšení romské vlajky

Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magi...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...

Pokud však 32 % respondentů souhlasí s tím, že USA jsou nejlépe spravovanou velmocí světa, tak to neznamená, že 68 % respondentů si myslí opak. Hodnocení USA se věnoval další graf, z něhož to lze jasně vidět. Na začátku roku 2007 s rolí Spojených států jako nejlepšího světového lídra souhlasilo 38 % dotázaných. O rok později je vidět pokles o 4 procentní body. V roce 2007 též v USA vypukla hypoteční a následně finanční a ekonomická krize. V roce 2009 se stal prezidentem Barack Obama a v tomto roce vyskočilo i hodnocení Spojených států, kdy se USA dostalo na své maximum 49 %. Poklesl též počet lidí, kteří nesouhlasili s tezí, že USA je největším lídrem světa.

Hodnocení Spojených států.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29927 lidí

Následně se v průzkumu zjišťovalo, které světové regiony a jednotlivé země označují USA jako největší velmoc světa. Například v Evropě si mezi lety 2009 až 2016 více lidí myslelo, že USA jsou nejlépe spravovaným lídrem světa. Od roku 2016 však strmě narostl počet lidí, kteří takovou tezi neuznávají. Kromě toho v Evropě převládá teze, že lídrem je Německo. Tento názor zastává 56 % evropských respondentů. Poté následuje USA, kde tento názor zastává 24 %, třetí je Čína s 23 % a na čtvrtém místě je Rusko s 19 %. Z evropských zemí jsou USA nejvíce zastávané v zemích jako Kosovo či Albánie, kde v jedné zemi si to myslí 82 % respondentů a v druhé 67 %. Česká republika v průzkumu nefiguruje, ačkoliv například sousední Slovensko ano. Na Slovensku má USA podporu 28 % a 55 % Slováků s výrokem, že jde o největšího lídra světa, nesouhlasí.

Srovnání jednotlivých zemí v Evropě.

Ani samotní Američané obecně nesouhlasí s vedením země. Tedy obyvatelé Jižní a Severní Ameriky. Samotné Spojené státy v průzkumu zahrnuty nejsou. Největší podporu má USA v Dominikánské republice, kde takový proamerický názor zastává 56 % respondentů. V Kanadě naopak převažuje opačný názor. Pouze 22 % dotazovaných zastává tento názor a naopak 75 % s tímto názorem nesouhlasí. Kanada má tedy největší nesouhlas na americkém kontinentě. Souhrnné výsledky však vypadají tak, že největším lídrem světa je dle Američanů Německo s 35 %, Spojené státy s 34 %, Čína s 32 % a Rusko s 28 %.

Fotogalerie: - Propůjčení a jmenování

Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Lubomír Metnar, ministr obrany
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Zuzana Kročová, jmenovaná rektorka Univerzity obra...
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...

V Asii však Čína není tou nejlépe vedenou zemí světa. Tedy alespoň dle samotných Asiatů. Na prvním místě je opět Německo. Spojené státy jsou na druhém místě, na třetím místě lze najít Čínu a srovnání zakončuje Rusko. V Asii též lze najít stát, který má rád Spojené státy ze všech zemí nejméně, Irán. Zde pouze 6 % Iráčanů souhlasí s americkou vládou. Naopak 88 % z nich s ní nesouhlasí. Největší podpory dostává americká vláda v Izraeli a v Mongolsku či Turkmenistánu. Ve všech třech výše zmíněných zemí dosáhla podpora Ameriky okolo 62 až 64 procent.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

6%
5%
hlasovalo: 2062 lidí

Průzkumu si všiml i novinář Ondřej Fér. Ten na svém facebooku uvedl, že důvodem, proč je Německo nejobdivovanější zemí světa, je dědictví tří lidí, a to Moltkeho, Viléma Druhého a Bismarcka. „První z nich zavedl do německé každodennosti požadavek, aby mohl kdokoliv v případě potřeby okamžitě zaujmout pozici svého podřízeného i nadřízeného.

Druhý zavedl požadavek, aby vysoké vzdělání bylo vyváženě humanitní a technické bez preference jednoho nebo druhého. A konečně třetí zavedl požadavek na vědomí, že jednotlivec nachází svůj smysl ve vyšším celku jménem Německo a současně tento celek musí aktivně vytvářet ke své podobě,“ uvedl Fér. Prý všechny tři postavy vedly v určité době ke katastrofám, ale jakmile se měly dostat pod kontrolu demokratických institucí, tak pomohly udělat z Německa zemi, jakou je dnes, tedy prý tu nejobdivovanější zemi na světě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

7:52 Trpěl? Nebo byznys? Covid: Vládní expert s tím praštil, jdou temné řeči

Šéf Laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch má na starosti národní strategii n…