Německo se po volbách otřásá

11.06.2024 7:43 | Zprávy

Šéfredaktor nejčtenějšího německého deníku Bild Robert Schneider vyzval kancléře Olafa Scholze, aby to zabalil a vypsal předčasné volby, protože „německý lid nemusí Scholze trpět v úřadu ještě rok a půl“. Německá sociální demokracie sama sebe vždy popisovala jako stranu dělníků. Volby však ukázaly, že stranou pracujících se stala AfD.

Německo se po volbách otřásá
Foto: FCB
Popisek: Olaf Scholz

Když francouzský prezident Emmanuel Macron zjistil, k jak špatnému výsledku dospěla jeho centristická strana, kterou rozdrtilo Národní sdružení Marinne Le Penové, rozhodl se vypsat předčasné volby.  Zatímco Le Penová získala 34 procent hlasů, Macronova strana jen 14 procent.

V Německu se odehrál podobný scénář. Nejsilnější vládní strana – sociální demokracie (SPD) s kancléřem Olafem Scholzem – získala 14 procent hlasů. A podle šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild Roberta Schneidera je na čase hodit ručník do ringu a i v Německu vypsat předčasné volby.

„Výsledek tohoto hlasování je pro muže, který byl vyobrazen na všech velkých plakátech SPD, zdrcující. Olaf Scholz se stal sesazeným kancléřem – pro svou stranu i pro celou zemi. Opravdu má vládní bída v Berlíně pokračovat ještě rok a půl? Bylo by to na škodu německého lidu.“

Ale Zelení se staví proti. „Není potřeba hlasovat o důvěře,“ řekl šéf Strany zelených Omid Nouripour, podle něhož není třeba žádat znovu v Bundestagu o důvěru.

Místopředseda německé sociální demokracie Kevin Kühnert poznamenal, že tyto volby ukázaly jednu věc. Ukázaly, že část voličů odmítá politiku, kterou prosazuje ještě stále vládnoucí koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených. A ku škodě sociálních demokratů jsou to zrovna voliči SPD, kteří přestávají vládě důvěřovat. Na tuto skutečnost upozornil server listu Die Welt s odvoláním na další zdroje. „SPD nebyla zvolena proto, aby podporovala úsporný rozpočet na úkor sociální soudržnosti,“ vysvětlil Kühnert, jehož citoval server listu Handelsblatt.

 Jde o nízkopříjmové voliče a o dělníky. Sociální demokracie sebe sama vždy popisovala jako stranu dělníků, ale tuto roli fakticky převzala Alternativa pro Německo (AfD), na což opět upozorňuje Die Welt.

Otřesy v německé politice přicházejí v čase, kdy vládní koalice jedná o podobě rozpočtu na rok 2025. Sociální demokracie se přitom vzpamatovává z historicky největší porážky.

V rozpočtu na rok 2025 prý chybí 25 miliard eur. Ministr financí Christian Lindner (FDP) chce mezeru zacelit úsporami. SPD a Zelení to považují za velkou chybu. Zejména proto, že podle propočtů SPD je rozpočtová mezera výrazně větší než oněch 25 miliard. Podle expertů SPD díra v rozpočtu dosahuje dokonce 50 miliard eur. Podle sociálních demokratů lze tento problém překonat jen zrušením dluhové brzdy.

Server listu Handelsblatt však upozorňuje, že pro FDP je dodržení dluhové brzdy červenou čarou, přes kterou odmítají přejít. A pokud by sociální demokraté a Zelení trvali na změně rozpočtové brzdy, FDP je podle listu Handelsblatt schopná vypovědět koaliční smlouvu. A s tím stojí a padá kancléřský život Olafa Scholze. 

„Lindner věří, že ucpání děr v rozpočtu je proveditelné bez pozastavení dluhové brzdy. Navrhovaná řešení jsou na stole, nyní musí podle ministerských kruhů zakročit každý z koaličních partnerů. Je tedy zaděláno na nový spor o rozpočet. A může mít dokonce potenciál rozložit koalici,“ napsal server.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …