Německo selhalo, je třeba se poučit, zkritizoval sousedy bezpečnostní expert Pojar

24.12.2016 14:15

Hostem Martina Veselovského na DVTV.cz byl bývalý diplomat a bezpečnostní expert Tomáš Pojar. „Německo selhalo, musíme svůj svět chránit. Pokud nebude bezpečí, nebude ani svoboda,“ uvedl.

Německo selhalo, je třeba se poučit, zkritizoval sousedy bezpečnostní expert Pojar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar
reklama

„Můžeme se cítit bezpečně. Ta reakce je přiměřená, i když u těch malých měst bych měl určité pochybnosti,“ zmínil Pojar ke stavbě zátarasů ve městech Česka. „To, že se staví zátarasy pro průjezd kamionů na Staroměstské a Václavské náměstí, a hezčí, by měly být už dávno,“ zmínil Pojar. „Doufám, že zátarasů bude přibývat, budou chytré i hezké,“ dodal. „Částečně to je i divadélko, ale to se od politiků očekává,“ dodal.

Video najdete ZDE.

Důležitá jsou podle něj dlouhodobá bezpečnostní opatření, která by dokázala teroristické útoky mařit, nebo případně, aby počet obětí byl co nejnižší. „Doufám, že naše složky by fungovaly lépe než v Německu. Německo, Francie, Belgie a západoevropské země však čelí daleko větším problémům,“ podotkl.

„Měli bychom se soustředit na to, aby naše zpravodajské služby fungovaly dobře a nebyly zneužitelné. Doufejme, že ta reakce na konkrétní útok by byla rychlejší,“ označil za selhání bezpečnostních složek to, že kabina kamionu byla prohledána až po několika hodinách. Jednou se tento německý případ bude podle něj ukazovat jako učebnicové selhání. Je tak potřeba se z chyb poučit – „například, kdybychom někoho vyhošťovali, tak bychom ho nechali ve vazbě a nenechali ho běhat po sousedních zemích,“ dodal.

„Evropa je v současné době nebezpečnější než v minulých letech. Ale zároveň je to nejbezpečnější místo světě. Stále žijeme v nejbohatším a bezpečném světě. Měli bychom si ten svět chránit,“ zmínil. „Je dobře, že se společnosti snaží okamžitě vrátit do stejných kolejí, ale zároveň zlepšit ty mechanismy, aby se těmto událostem předcházelo,“ řekl Pojar. Svobody by však neořezával. Nutné ale je posilovat bezpečnostní složky, dávat více peněz na zajištění bezpečnosti. Inspiraci bychom dle něj měli hledat v Izraeli. „V mnohém se i inspirujeme. Neznamená to ale, že bychom měli vše dělat stejně. I ten útok autem, náklaďákem v Berlíně, nebo předtím v Nice, k těmto útokům docházelo v Izraeli opakovaně,“ podotkl.

„Česko má přísný azylový režim, který v zásadě funguje. Stejně tak funguje i vyhošťovací režim. Jsme objektivně v lepší situaci, než jsou Francie a Německo,“ uzavřel Pojar. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin má vážnou nemoc? Šafr pátral. A co ho napadlo, to vás porazí

7:19 Putin má vážnou nemoc? Šafr pátral. A co ho napadlo, to vás porazí

Zpravodajský server Forum24.cz šéfredaktora Pavla Šafra se připojil k odhalením týkajícím se zdraví …