Německo si chce rozkrást zničené Řecko. Zbývá poslední překážka a tu teď prý zdárně odstraňuje

01.06.2016 15:25

Americký ekonom a novinář Paul Craig Roberts má jasno. Německo se dostalo do té fáze kapitalismu, kdy je na čase si rozebrat kořist z dobytého Řecka. Jenže v tom mu brání donedávna velmi nápomocný Mezinárodní měnový fond a s tím je třeba něco udělat. Informuje web counterpunch.org.

Německo si chce rozkrást zničené Řecko. Zbývá poslední překážka a tu teď prý zdárně odstraňuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto

„Poté, co úspěšně použilo Evropskou unii k porobení řeckého lidu tím, že si udělalo z ‚levicové‘ řecké vlády poskoka německých bank, Německo zjistilo, že mezi ním a vykradením Řecka do zapomnění stojí MMF,“ píše Roberts.

MMF má totiž vlastní směrnice, které mu brání půjčovat peníze subjektům, jež nemají možnost je splatit. A Řecko je jedním takovým subjektem, což potvrdila jak skutečnost, tak i mnohé analýzy, a tak mu MMF již nechce dávat žádné další peníze.

Místo toho tlačí na řecké věřitele – kteří podle Robertse vůbec žádnými věřiteli nejsou, jen nakoupili řecký dluh s vidinou rychlého obohacení – aby tento dluh v mnoha směrech odepsali či snížili, a řecká ekonomika tak mohla opět prosperovat.

„Banky nechtějí, aby bylo Řecko schopné umořit svůj dluh, protože plánují využít řecké neschopnosti jej splatit k tomu, aby vyplenily jeho aktiva a zdroje a stáhly sociální bezpečnostní síť, kterou v Řecku během dvacátého století natáhly,“ tvrdí Roberts s tím, že neoliberalismus je vlastně jen moderní feudalismus. „Pár loupeživých baronů a mnoho sloužících: Jedno procento a 99 procent.“

Celý text zde

Německo podle Robertse vidí celou situaci tak, že MMF půjčí Řecku peníze na to, aby Řecko mohlo splatit dluhy německým bankám a následně si vezme svoje peníze zpět z řeckých důchodů, veřejných služeb, zaměstnanosti a dalších zákoutí sociálního systému. Vzhledem k tomu, že to však budou nedostačující částky, bude muset Řecko přijmout další úsporná opatření, v podobě rozprodávání dalšího státního majetku, jako jsou vodovody, přístavy či ostrovy. Což povede jenom k tomu, že ze země odejdou mnozí její obyvatelé a ty nahradí uprchlíci z amerických válek v Africe a Blízkém východě.

„Jinými slovy, Řecko je decimováno Evropskou unií, tou, které tak bláhově věřilo a přidalo se k ní. Stejná věc se stala Portugalsku a je na cestě do Španělska a Itálie,“ uvedl Roberts a připomněl, že samotné rozkrádání již proběhlo na Ukrajině, Lotyšsku a Irsku.

Novinové titulky mezitím hlásají, že Německo a MMF se dohodly na odepsání dluhu, což je však podle Robertse obyčejná lež, která má za cíl umožnit MMF porušit vlastní pravidla. Nikdo se totiž k žádnému odepsání dluhu nezavázal, všichni jen tvrdí, že k tomu v budoucnu dojde. „Jinými slovy, MMF je v současnosti jen další nezákonnou západní institucí, jejíž stanovy neznamenají o nic víc, než americká Ústava nebo slovo americké vlády ve Washingtonu.“

Řecko se stalo obětí „orwellovských“ opatření a finančního imperialismu ze strany EU a to tak dokonalého, že jej sami mnozí Řekové považují za pomoc v nouzi. Není však jedinou zemí, která prochází stejným procesem. Platy klesají všude na Západě, růst se zastavuje a banky plení seč mohou. „Dostali jsem se do plenící fáze kapitalismu. Výsledkem bude bezútěšnost.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Herci, půjdete do spacáku pod most. Fialu pořád podporujete? Zlé věci kolem vlády

8:24 Herci, půjdete do spacáku pod most. Fialu pořád podporujete? Zlé věci kolem vlády

Včera se na půdě Poslanecké sněmovny uskutečnil seminář Definice poplatníka, který se zabýval zvýšen…