Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení

3. 10. 2015 6:39

Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení. Centrem oslav je Frankfurt nad Mohanem, kam dorazí přední němečtí politici v čele s prezidentem Joachimem Gauckem a s kancléřkou Angelou Merkelovou. Oslavy připravila i jiná německá města, většinou budou jejich hlavní součástí koncerty. Oficiální oslavy výročí sjednocení pořádá každý rok ta z německých zemí, která předsedá Spolkové radě, horní komoře parlamentu. Letos předsednictví vyšlo na Hesensko, které pro oslavy vybralo své největší město – Frankfurt.

Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Akcí ve Frankfurtu by se měli zúčastnit i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo bývalý americký prezident George Bush starší. Kromě politiků budou v německé finanční metropoli i lidé, jejichž osudy rozdělení Německa mimořádně ovlivnilo. Je to například Michael Schlösser, který utekl z komunistické NDR v podomácku vyrobeném letadle, nebo východoněmecký pohraničník Harald Jäger, který v roce 1989 jako první otevřel hraniční závoru mezi oběma částmi rozděleného Berlína.

Pouliční oslavy se budou v Německu konat v řadě měst. V Berlíně se například uskuteční řada koncertů před Braniborskou bránou. Mezi hudebními vystoupeními se budou na velkoplošné obrazovky promítat historické záběry z doby sjednocení Německa, ale také z vrcholných okamžiků, které Němci prožili jako jeden národ v uplynulém čtvrtstoletí – mimo jiné uvedení kardinála Josepha Ratzingera do papežského úřadu nebo loňské vítězství na fotbalovém mistrovství světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A teď VIDEO: Je Pavlína Filipovská blbá? A ksichty Václava Klause

12:12 A teď VIDEO: Je Pavlína Filipovská blbá? A ksichty Václava Klause

Václav Klaus už jako žáček dával ostatním najevo, že jsou blbí. Obzvláště spadeno prý měl na spoluža…