Německo varuje: Britskou vakcínu nedávat starším lidem

28.01.2021 17:15

Německé orgány doporučily nepodávat vakcínu od firmy AstraZeneca lidem starším 65 let. Podle Institutu Roberta Kocha není jasné, nakolik je u starších lidí tato vakcína efektivní. Spekuluje se přitom, že by Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) mohla vakcínu AstraZeneky doporučit k podmínečnému užívání již v pátek. Na rozdíl od vakcín Pfizer/BioNTechu a Moderny s účinností přes 90 procent se účinnost u vakcíny AstraZeneca uvádí někde mezi 62 a 70 procenty.

Německo varuje: Britskou vakcínu nedávat starším lidem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti Covid 19

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25508 lidí
Doporučení vzešlo od Stálé komise pro očkování Institutu Roberta Kocha, spolkového úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí. Instituce píše, že v současné době „nejsou k dispozici dostatečné údaje, aby se zjistilo, jak efektivní je očkování nad 65 let“.

Doporučeno je tak používání očkovací látky vyráběné v Británii pouze pro osoby ve věku od 18 do 64 let.

Evropská komise firmě AstraZeneca za dodávku 400 milionů balení vakcín v srpnu zaplatila 336 milionů eur (8,8 miliardy Kč), než bylo zcela jasné, že očkovací látka bude účinná, a tedy použitelná.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by zřejmě mohla vakcínu AstraZeneky doporučit k podmínečnému užívání v pátek a po schválení Evropskou komisí by se mohla stát třetí očkovací látkou v Unii. Dosud se očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Ty mají účinnost přes 90 procent, účinnost u vakcíny AstraZeneca se uvádí mezi 62 a 70 procenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…