Německý ekonom: Řecko v eurozóně zůstane. Merkelová totiž zase Francii ustoupí

10.07.2015 13:07

Před nedělním summitem EU, který má rozhodnout o tom, zda Řecko zůstane v eurozóně, se množí spekulace o tom, jak to nakonec dopadne. S jednou takovou přichází populární německý ekonom a politik Hans-Olaf Henkel, který poskytl rozhovor Týdeníku ECHO. Ukázku z rozhovoru přinesl web Echo24.

Německý ekonom: Řecko v eurozóně zůstane. Merkelová totiž zase Francii ustoupí
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Podstatou dění v eurozóně je podle Henkela opozice Francie, která Řecko nebude chtít pustit z eurozóny. A také to, že Německo nakonec vždycky udělá, co Francie určí. Výsledkem podle Henkela bude další agónie a ztráta konkurenceschopnosti eurozóny oproti jiným částem světa.

V příštích týdnech se může podle Henkela stát leccos. Nakonec jde ale v eurozóně o to, na čem se dohodne Berlín s Paříží. „A tady jsem přesvědčen, že kancléřka Merkelová pod francouzským tlakem případně zase ustoupí, což bude znamenat další odpouštění dluhů a další pomoc Řecku,“ myslí si Henkel.

Jeho odhad vychází z toho, že takhle se nakonec Merkelová zachovala v posledních pěti letech vždycky, když se lámal chleba. „Poprvé se této chyby paní Merkelová dopustila v květnu 2010, kdy na summitu souhlasila s prvním balíčkem pomoci Aténám. Tato chyba měla svoje následky, přivedla kancléřku na sestupnou dráhu, jede ve spirále a v podstatě neví, jak by z té dráhy vystoupila,“ míní Henkel.

Tsipras nabídne Merkelové, že 30 % dluhů se odepíše. Pro kancléřku by to bylo výhodné

Podle něj si Tsipras a jeho poradci přesně uvědomují, že Merkelová a všichni ostatní by v případě krachu jednání museli předstoupit před své voliče a přiznat: Mýlili jsme se, když jsme vám pět let tvrdili, že Řecko je na správné cestě a brzo už nebude naši pomoc potřebovat.

„Tsipras kancléřce Merkelové z takové situace rád odpomůže. Nabídne jí řešení, že řekněme 30 procent dluhů se odepíše a ostatní dluhy budou s nulovým úrokem postupně splatné příštích sto let. Pro kancléřku to má tu výhodu, že může svým voličům sdělit: Tak nakonec přece jen většinu peněz dostaneme zpátky. Pro Tsiprase to má tu výhodu, že by ho to opravňovalo předstoupit před voliče a říct: Vidíte, tady jsem něco konkrétního vyjednal, nedělali jsme to referendum nadarmo,“ předvídá Henkel.

Celý rozhovor je v novém vydání týdeníku Echo, ukázka z něj pak ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pane Šídlo, já nelustruji všech 1500 lidí v ČRo.“ Drsný spor má dohru, přidal se i Ovčáček

11:07 „Pane Šídlo, já nelustruji všech 1500 lidí v ČRo.“ Drsný spor má dohru, přidal se i Ovčáček

V Debatním klubu proti sobě zasedli ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann a bývalý no…