Německý lékař promluvil o svých zkušenostech s uprchlíky. Už na to nemá nervy a balí to

14. 5. 2018 7:10

Německá média zmiňují případ lékaře z Bavorska, který dlouhá léta působil v tranzitním centru pro uprchlíky. Nyní však své místo opouští a pro uprchlíky nenachází příliš mnoho dobrých slov.

Německý lékař promluvil o svých zkušenostech s uprchlíky.  Už na to nemá nervy a balí to
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přístup do jednoho z legálních táborů

Žadatelé o azyl mají vedle základních životních potřeb zajištěnu také lékařkou péči. Jak však naznačuje ve své výpovědi nejmenovaný lékař z Deggendorfu, mnozí velkorysosti německých úřadů zneužívají. „Dlouhá léta jsem léčil uprchlíky, ale teď už s tím chci přestat. Zatímco dříve jsem léčil skutečně lidi, kteří to potřebovali, dnešní žadatelé o azyl jsou spíš medicínští turisté,“ uvádí lékař z Deggendorfu, kde v tamějším tranzitním centru pobývají lidé ze Sierra Leone a Ázerbájdžánu.

Anketa

Měla by ČR posílat víc vojáků na zahraniční mise?

8%
92%
hlasovalo: 17718 lidí

V tomto typu zařízení se pohybují lidé, kteří mají jen velmi nízkou naději na udělení azylu, protože pocházejí z bezpečných zemí. Nemohou pracovat, nemají nárok na jazykové kurzy, ale ošetření mají zdarma. Nicméně bezplatná léčba se týká jen bezodkladných zdravotních problémů. „Mnozí z nich po mně ale chtějí třeba Viagru. Jiní si myslí, že jim tady zdarma dáme novou kyčel nebo zuby. Navíc mají často velmi podivné způsoby,“ stěžuje si lékař.

Celý text v němčině je ZDE.

Podle jeho zkušenosti žadatelé o azyl si poskytované lékařské péče neváží a nejsou ani schopni poděkovat. „Oni dobře vědí, že ani po odmítnutí azylu se nemusejí obávat okamžité deportace. Velmi dobře si uvědomují, že celý proces trvá velmi dlouho. Odhaduji, že takových padesát procent z nich chce pouze zneužívat náš zdravotnický systém, aby si mohli dát do pořádku nemoci a obtíže, které absolutně nepatří do základní lékařské péče.“

„Současná situace trvá asi dva až tři roky. Předtím jsem léčil skutečně potřebné. Měli nějaká zranění z války apod. Současní uprchlíci tady v Deggendorfu k nám přišli jen proto, aby se jim tady dostalo odborné lékařské péče, kterou nemají u sebe doma. Pokud jim například odmítneme udělat nové zuby či dát novou kyčel, chovají se agresivně. Jeden z nich hodil po mém kolegovi židli a o dva dny později mu vyhrožoval s nožem v ruce.“

Právě narůstající agresivita uprchlíků byla pro lékaře a jeho kolegu poslední kapkou. Smlouvu s tranzitním centrem již prodloužit nechtějí a odejdou raději pryč. Problémy připouští také zdejší radní Christian Bernreiter z CSU. „Samozřejmě jsem o několika incidentech v minulosti slyšel. Pokud je to všechno pravda, tak má ten lékař pravdu. Stát opravdu nemůže uprchlíkům platit úplně všechno,“ připouští Bernreiter s tím, že podle zákona mají uprchlíci zdarma jen základní zdravotní péči.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…