Německý novinář odhalil, jak nyní fungují německá média. Jde o zásadní informace kolem Ruska a Ukrajiny

30.11.2018 4:40

Ukrajinští radikálové napadají každého, kdo má odlišný názor. A to nejen ve své zemi, kde se neštítí zhola ničeho, ale dokonce už i v Německu. Sociální sítě jsou plné nenávisti. Běžný německý občan se z médií vůbec nedozví o aktuálním dění na Ukrajině. Doněck a Lugansk jsou dokonce prý zapovězená tabu. „Hory doly a modré z nebe,“ což EU a zvláště SRN nabízely Ukrajině, vyprchalo, a tak místo boje proti zločinnosti či oligarchům místní trápí ještě další, životně důležité věci – třeba absence tepla v řadě měst.

Německý novinář odhalil, jak nyní fungují německá média. Jde o zásadní informace kolem Ruska a Ukrajiny
Foto: Vít Hassan
Popisek: Konference "Braňme svobodu slova," kterou pořádala Asociace nezávislých médií

Německý novinář, který pracoval „na volné noze“ v Moskvě, Ulrich Heyden, zavítal do Čech a zhodnotil, jak píší německá média o současném Rusku a o konfliktu na Ukrajině.

Nejhorší je Rusko!

„Po krymské krizi se situace v médiích v Německu výrazně zhoršila,“ uvádí Heyden. „Začínají převažovat antiruské postoje a vynořují se nová média, která se snaží tuto mezeru překlenout.“ Podle něj na politické scéně došlo k řadě setkání mezi německým a ruským vedením. „Velká německá média začínají v souvislosti s Krymem vstupovat do velké antiruské propagandy. Například Bild, který má 1,4 miliony výtisků, píše: „Putinovy kanóny zase ohromily svět“. Ukrajinský velvyslanec Melnik v Německu je citován bez jakéhokoliv komentáře. Tagesspiegel píše, že „Evropa se nesmí dívat jinam“. Ten, kdo nereaguje na agresi, staví se podle něj do jedné linie s agresorem.

Není malých cílů

Co se týká posledních událostí na moři, německá média reagují prý daleko agresivněji než Angela Merkelová. „Skutečný cíl německých médií formuloval Frankfurter Allgemeine, titulek zní: ‚Teď musí být Nord Stream 2 zastaven‘,“ uvádí Heyden. „Myslím si, že Německo není tak agresivní jako USA, ale cíl – další zbraně pro NATO – je naprosto jasný. Akce se tedy musí opakovat, musí se čtenářům a posluchačům tyto věci naservírovat. To, že Putin je hrozný, však funguje jen v případě, že se nic neříká o Ukrajině,“ uvádí znalec rusko-německých poměrů.

Rusofobní patrioti v akci

„Německá média v posledních čtyřech letech stále méně a méně informují o tom, jak žijí lidé na Ukrajině, v současné době jsou tam prakticky nulové informace na toto téma. Němci vůbec nevědí, že dvacet ukrajinských měst je bez horké vody. Nevědí nic o tom, že v posledních čtyřech letech jsou opoziční žurnalisté nejen podrobeni represím, ale řada z nich je i v kriminále,“ konstatuje dále Heyden.

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 25619 lidí
A věnuje se posléze svobodě médií: „Typické je, že případ novináře Ruslana Kocaby v německých médiích vůbec nezazněl. Ataky, o kterých je povědomí, vůbec na německé scéně nezazněly. Naproti tomu v Itálii se kritické informace objevily, a to nejen v televizi. Ovšem v Německu, v německé televizi, o příšernostech, které se děly na majdanu, ani o oděském masakru vůbec žádná zpráva není. V roce 2015 jsem sám udělal film o masakru v Oděse, který jsem na několika místech předvedl, ale veřejně se to ven vůbec nedostalo,“ posteskl si dále novinář.

„Pokud se již mluví o Ukrajině, tak je to jen v případě, když západně orientovaní novináři jsou podrobeni represím. Například jedna novinářka, Katarina Nermcuk, byla polita kyselinou a zemřela. Byla napadena takzvanými ukrajinskými patrioty, neboli rusofoby, a poprvé se k tomu ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo. V květnu byl zamordován další novinář Babčenko a nic se nedělo. Protože byl ale velkým kritikem Putina, tak se o tom začalo hovořit. Když byl tedy tento kritik zavražděn, tak se orgány ozvaly, jak je možné, že se něco takového mohlo stát.“

„Další omezení svobody jsou v tom, že poslední tři roky německý korespondent nesmí dávat žádnou zprávu z Doněcké a Luganské republiky. Proběhly tam demokratické volby, a v německé televizi byla po dlouhé době nějaká zpráva.  Hovořilo se o tom, že to byly prý ilegální volby a že lidé mohli za účast ve volbách dostat nějaké potraviny, a proto prý šli volit. Zajímavé je, že ti, kteří tam přijeli jako pozorovatelé voleb, patřili k pravicovým nebo k extrémně pravicovým stranám. V mediálním prostoru se neobjevila odpověď na to, proč by lidé v Doněcké a Luganské republice neměli jít k volbám. Přece to byl hlavní cíl demokratů ze západní Evropy a z Německa, aby ve východní Evropě mohli lidé svobodně volit,“ vysílá signál nejen k EU německý novinář Heyden.

„Ukáčka“ se nemazlí…

„V posledních čtyřech letech se v Německu velmi silně rozvinuly alternativní platformy,“ pochvaluje si novinář, který pobývá několik dní v ČR. „Je zajímavé, že zde probíhá ukrajinizace na sociálních sítích. Ukrajinští aktivisté vstupují do diskusí v tomto mediálním prostoru velmi brutálně. Podle nich každý, kdo o ukrajinském režimu mluví kriticky, je prý buď rusofil, nebo antisemita, nebo velkoněmecký nacionalista. Jeden politický emigrant z Oděsy, to je poslední příklad, chtěl v německém domě odborů představit svoji nejnovější knihu. To bylo před deseti dny. Ale fanatičtí obdivovatelé Ukrajiny tak dlouho útočili na vlastníky tohoto domu, že nakonec byla tato akce odvolána. Organizátoři se báli, že by jim to tam mohli zničit. To je tedy poslední příklad z Německa, kdy extremisté, fanatičtí obdivovatelé ukrajinského režimu, jsou schopni svobodu velmi silně omezit,“ varuje Heyden.

Německé sliby – evropské chyby. Vítejte  v realitě

Pak dodává ke geopolitické situaci a k nedávné historii, počínaje oranžovou revolucí přes majdan: „Kdyby nebylo silné německé podpory, zřejmě by k žádnému převratu na Ukrajině nedošlo. Proč k tomu došlo? Němci slíbili Ukrajincům, že budou mít lepší život, bez oligarchů, že tam nebude korupce. Za tím prostí lidé šli. A teď nechává Německo Ukrajinu, aby se utopila ve studené vodě. Nemluvím o obyčejných německých občanech, ale o německých takzvaných elitách. Je smutné, že ukrajinští radikálové se dostávají stále více do popředí,“ konstatuje německý novinář Ulrich Heyden.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…