Německý podnikatel volá z médií: Musíme udržet ekonomické migranty v zaměstnání. Jejich deportaci zabráníme tím, že...

19.12.2018 16:30

Podnikatel Ingo Kramer má za to, že Německo zvládne integrovat jeden milion ekonomických migrantů a uprchlíků, kteří přišli do Německa především v roce 2015. Německá kancléřka Angela Merkelová měla pravdu, když tvrdila, že Německo situaci zvládne. Musí ji zvládnout, protože bez migrantů se německá ekonomika neobejde. Zprávy tohoto typu by se podle Kramera měly objevovat v médiích častěji, než zprávy šířící strach.

Německý podnikatel volá z médií: Musíme udržet ekonomické migranty v zaměstnání. Jejich deportaci zabráníme tím, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslanectví Německé spolkové republiky v Praze
reklama

Německý podnikatel Ingo Kramer radí svým kolegům, jak udržet v práci migranty, kteří přišli do Německa a bez nichž se německá ekonomika neobejde. Kramer ostatním podnikatelům radí, jak zastavit nebo notně zbrzdit deportační proces. Je totiž toho názoru, že Německo ekonomické migranty opravdu potřebuje. A stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčen, že Německo integraci cizinců zvládne.

Naproti tomu brexit podle Kramera nebude Německo bolet tak, jak se dnes říká. Některé podniky odchod Británie jistě pocítí, ale ekonomika Evropské unie jako celek se s odchodem Velké Británie ze společenství vyrovná. Zato britská ekonomika se podle Kramera řítí do katastrofy. Nejtvrdší zastánci brexitu to však nechtějí vidět. Tvrdí, že zásadní pro Británii bude obnovení svobody a všechno ostatní přijde potom. Naproti tomu německé firmy už dnes kalkulují s tím, jak udržet ekonomický růst na přijatelné úrovni, protože spolková vláda toho především v sociální oblasti naslibovala tolik, že to bude muset mít z čeho zaplatit.

Anketa

Měl by Tomáš Petříček i nadále být ministrem zahraničí?

3%
97%
hlasovalo: 20722 lidí
Kramer však věří, že Německo všechno zvládne. Němečtí podnikatelé jsou podle něj optimisté. Tamní ekonomiku sice trápí nedostatek pracovních sil, ale Kramer věří, že tento problém pomůže vyřešit ekonomická migrace. „Pokud jde o ekonomickou migraci, věřím, že velká koalice najde dobré řešení,“ zdůraznil podnikatel s odkazem na koalici CDU/CSU Angely Merkelové a německé sociální demokracie.

Sám je členem liberální FDP, která je momentálně stranou opoziční, on ale věří, že vláda situaci zvládne.

„Mnoho migrantů se stalo pilířem naší ekonomiky. Musíme zůstat otevřenou společností připravenou přijímat odborníky ze zahraničí. Pokud se nám to nepodaří, hrozí nám ekonomický propad podobný tomu, jaký jsme zažili v 90. letech 20. století,“ varoval Kramer v rozhovoru pro server deníku Augsburger Allgemaine. Kdyby se to stalo, Německo by potřebovalo další radikální reformy podobné těm, jaké provedl někdejší sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder. Tyto reformy samotného Schrödera oslabily, ale pro Německo byly požehnáním. Kramer má za to, že těchto reforem je třeba se držet, snad je jen vylepšit. Podnikatel však důrazně varoval před zrušením reforem známých pod označením Hartz IV, což dnes požadují němečtí Zelení a část sociální demokracie.

Podnikatelé musí udělat vše pro to, aby udrželi ekonomické migranty v zaměstnání, případně jim napomoct v procesu dalšího vzdělávání, během něhož není možné migranty deportovat ze země. Pokud zaměstnavatel podpoří svého nadějného zaměstnance, zvýší tím šance, že pracovník nakonec bude moct v Německu zůstat. „Obecně si myslím, že se nemusíme přistěhovalectví bát. Měli bychom si být vědomi toho, že migranti, kteří zde pracují, představují pro naši společnost přínos,“ zdůraznil podnikatel.

Všímá si toho, že v německých přístavních městech, kde se cizinci pohybovali po všechny časy, není strach z migrace tak velký jako v místech, kde cizince skoro nepotkáte. Na východě Německa je navíc tento strach podpořen tím, že obavy obyvatel podporují politici Alternativy pro Německo (AfD).

„Lidé se bojí především neznámého. Tento strach navíc posiluje skutečnost, že ho přiživují populisté z AfD. Mám za to, že ani mnozí lidé z AfD nevěří tomu, co říkají, ale strach z cizinců vyvolávají, neboť jim to přináší hlasy. A pokud se tomuto strašení poskytuje prostor v médiích, situace se ještě zhoršuje. To je hořká realita. Ale já vždy budu nabádat ke vzájemné toleranci. V našich nemocnicích, v policii i ve vládě. Spolupráce lidí funguje všude ve světě,“ zdůraznil Kramer.

Podobné zprávy by se měly v médiích objevovat častěji než zprávy o tom, jaké problémy se objevily v tom či onom azylovém zařízení. „Kancléřka Merkelová měla pravdu. Integraci migrantů můžeme zvládnout,“ zdůraznil Kramer. „Z více než jednoho milionu lidí, z nichž většina přišla do Německa od roku 2015, 400 000 bude brzy mít vzdělání nebo zaměstnání,“ pokračoval podnikatel. Nové a nové zaměstnance hledají především středně velké podniky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií.  Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

15:30 Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií. Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

„Výběr lidí, které v ČT zvou do těchto pořadů, je neskutečný. Má tam být nějaká parita. Ve skutečnos…