Německý vicekancléř Gabriel o budoucnosti EU: Méně zemědělství, více armády

02.07.2016 21:35

Vicekancléř a předseda německé sociální demokracie Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Neue Osnabrücker Zeitung naznačil, jak by mohla vypadat reformovaná Evropská unie. Je prý na čase položit si otázku, zda je správné, když do zemědělství míří 40 procent rozpočtu společenství, zatímco do výzkumu a inovací jde méně. Je prý také třeba budovat společnou armádu.

Německý vicekancléř Gabriel o budoucnosti EU: Méně zemědělství, více armády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Podle německého vicekancléře Sigmara Gabriela je třeba si po referendu v Británii položit otázku, zda jsou prostředky z evropského rozpočtu vynakládány efektivně. „Pokud jde o rozpočet EU, je třeba prověřit, zda je systém stále ještě správný, když 40 procent prostředků směřuje na zemědělskou politiku, zatímco na výzkum, inovace nebo vzdělávání je k dispozici méně peněz,“ uvedl. České čtenáře o tom informovala ČTK.

Celou zprávu naleznete zde

Zdá se mu také, že 27 komisařů je příliš mnoho. V budoucnu by tedy teoreticky mohlo být upuštěno od principu, že každá země nominuje do Evropské komise jednoho člena. Současně ovšem prohlásil, že britské referendum Evropskou unii neohrozilo a vzhledem k tomu, jak hlasovali mladí Britové, nelze vyloučit, že se ostrovní království jednou do EU vrátí.   

Pokud jde o změny, neměly by podle Gabriela skončit jen u prostudování toků peněz mezi zemědělstvím a inovacemi. EU podle Gabriela potřebuje i silnější armádu. „Skutečností je, že lidé v dobách světových krizí očekávají společnou bezpečnostní a zahraniční politiku. Cílem musí být společná evropská armáda. Je přece nesmysl, aby si každý stát držel stejné kapacity,“ poznamenal německý politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…