Neměli bychom kritizovat Čínu a Rusko, přicházíme o práci, varoval Mládek

15.10.2013 15:17

Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka by měla Česká republika ekonomicky expandovat i mimo Evropskou unii. Jako příklad uvedl Rusko a Čínu, kde by se podle něj měli představitelé státu vyhnout přehnané kritice politických poměrů.

Neměli bychom kritizovat Čínu a Rusko, přicházíme o práci, varoval Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Mládek, stínový ministr za ČSSD
reklama

Představitelé státu by se podle Jana Mládka měli vyhnout přehnané kritice kvality demokracie a lidských práv v těchto zemích, protože tím Českou republiky připravují o desetitisíce pracovních míst. Řekl to na konferenci Zlaté koruny.

"My bychom rozhodně neměli být nějací advokáti autoritativních režimů, na straně druhé je třeba přijmout, že to jsou velké, důležité země a takoví ti exhibicionisté, kteří si hrají na představitele supervelmocí, připravují naši zemi o desetitisíce pracovních míst," prohlásil Mládek.

Jako dva příklady uvedl "řešení" teritoriální integrity Číny a neustálé vyhodnocování kvality demokracie v Rusku, u něhož prý po posledních letech českého vývoje obdivuje tu "drzost", protože "bychom možná měli začít sami u sebe".

Jasně se proti němu vymezil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Já, ač pragmaticky založen, tak bych docela rád, aby na ekonomickém fóru jasně zazněl názor, že ochrana lidských práv a lidské svobody není ekonomicky obchodovatelnou veličinou," uvedl v reakci Kalousek, který prý vděčně vzpomíná na zahraniční politiky, kteří se v minulosti zasazovali o lidská práva a svobodu v Československu.

"V okamžiku, kdy bychom řekli: 'My teď svobodu máme, tak se můžeme na všechny ostatní vykašlat,' jde o postoj, který mně přijde naprosto nepřijatelný," zdůraznil Kalousek. "Export je za jisté důležitý, ale neplatí se za něj lidským životem, za svobodu už se lidským životem platí, ta za to stojí," dodal.

Souhlas s Mládkem v zásadě vyjádřil úřadující předseda ODS Martin Kuba, podle něhož má zahraniční politika zásadní dopad na ekonomiku. Uvědomují si to podle něj i velké mocnosti, které také musí uzpůsobovat svou diplomacii ekonomickým zájmům. Naopak předseda zelených Ondřej Liška řekl, že české principiální postoje k Číně a Rusku neměly žádný vliv na vzájemné investice, které rostly.

Kvůli stejnému tématu se loni na politické scéně strhla prudká výměna názorů, když tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) varoval před "módními politickými projevy", jako podporou tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či ruským aktivistkám Pussy Riot, které podle něj mohou ohrozit tuzemský export. Na Nečase tehdy tvrdě reagoval zejména ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…