Nemělo jít ven: V ODS mávli proti Fialovi, teď to jde dál

09.02.2021 7:46 | Zprávy
autor: mp

V ODS sílí hlasy politiků, kteří by raději šli do podzimních voleb bez TOP 09 a lidovců. Možná trochu paradoxně jejich pozici posílil Ústavní soud ČR, který minulý týden rázně zasáhl do volebního zákona a zrušil jeho podstatné části. Nejhlasitějším kritikem koalice ODS, TOP 09 a lidovců, tedy koalice SPOLU, je jihočeský hejtman Martin Kuba. Ukazuje se však, že v ODS není s touto koalicí spokojeno mnohem více lidí. Jenže ti nemají radost, že už to prosáklo na veřejnost.

Nemělo jít ven: V ODS mávli proti Fialovi, teď to jde dál
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předsedové tří koaličních stran po podepsání memoranda

Ústavní soud zrušil podstatné části volebního zákona. Mimo jiné ulevil předvolebním koalicím, protože zrušil sčítací klauzuli, podle které stačilo jedné straně pro vstup do Sněmovny 5 procent hlasů, ale dvě strany již potřebovaly dosáhnout alespoň 10 procent, tři strany potřebovaly 15 procent a čtyři strany 20 procent.

Zdálo by se, že zrušení této části udělá Pirátům, STAN, ODS, lidovcům a TOP 09 radost. Ve skutečnosti však rozhodnutí soudců nahrává těm politikům, kteří by se raději obešli bez volebních koalic. Podle informací Lidových novin se především v ODS stále hlasitěji ozývají politici, kteří by uvítali, aby ODS kandidovala do voleb sama, bez lidovců a TOP 09 v koalici nazvané SPOLU.

Jedním z lidí, kteří volají po konci koalice je jihočeský hejtman Martin Kuba. Vedle něj je prý dalším kritikem předvolebního projektu Stanislav Blaha, šéf zlínské ODS. Ten se však odmítl podělit s novináři o informace. „Celé je to vnitrostranická diskuse. Rozhodně to nehodlám komentovat navenek,“ sdělil Stanislav Blaha, šéf zlínské krajské organizace ODS a člen výkonné rady strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…