Nemluvte mi do toho. Pusť nás k tomu. Více o pádu šéfa Dopravního podniku

20.08.2012 7:46

Ředitel pražského Dopravního podniku Vladimír Lich a členové dozorčí rady z řad politiků a odborářů se dlouhodobě rozcházeli v představě, jak má být podnik řízen a jak má být informována dozorčí rada. Minulou středu pak vše vygradovalo kvůli sporům o audit v Dopravním podniku.

Nemluvte mi do toho. Pusť nás k tomu. Více o pádu šéfa Dopravního podniku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální dispečink městské dopravy

Podle deníku MF DNES byl mezi odvolaným ředitelem Lichem a dozorčí radou Dopravního podniku spor především o to, jak se má řídit akciová společnost patřící městu a jakou roli má v kontrole podniku hrát dozorčí rada. Ředitel Lich, ostřílený a akční byznysmen, měl pocit, že ho politici zdržují a tlačí na něj. Dozorčí radě se naopak nepozdávalo, že jim ředitel nedává informace a o všem je informuje později. Tyto spory vyvrcholily na středečním jednání.

Tam se vedl hlavní spor především o pojištění majetku a odpovědnosti Dopravního podniku. Při Lichově nástupu byl připraven tendr na výběr nového pojistitele, protože současná pojistka vyprší na konci roku. Lich však tendr zrušil. „Když jsem to konzultoval s experty a lidmi z trhu, tak mě ujistili, že platíme minimálně o dvacet procent víc, než bychom mohli,“ vysvětluje. Oslovením zahraničních pojistitelů by se podle něj dalo ušetřit až 130 milionů.

Členové Dozorčí rady však namítali, že nový tendr se nestihne uzavřít. „Výběrové řízení v Česku trvá pět až šest měsíců, v EU až jeden rok. V tomto ohledu je více než pravděpodobné, že DP nestihne úspěšně pojistitele vybrat a tím poruší zákon,“ upozornil podle zápisu z jednání člen dozorčí rady Marek Doležal (TOP 09). Následně někteří účastníci jednání připomněli, že by za to město pravděpodobně dostalo pokutu od ÚOHS.

Následně Lich údajně prohlásil, že raději bude riskovat pokutu než uzavřít nevýhodnou smlouvu na několik let. Tím vydráždil místopředsedu dozorčí rady Davida Vodrážku z ODS, který se podle zápisu i výpovědi účastníků začal rozčilovat, že je nepřijatelné, aby ředitel vědomě porušoval zákon. Posléze se k němu přidal i radní pro dopravu Josef Nosek.

Následovala debata ohledně auditu, který nechal v Dopravním podniku ředitel Lich provést, a o trestních oznámeních, která den předtím podal. Členové dozorčí rady se cítili ředitelem obejiti a vyčítali mu to. Pak se domáhali, aby jim analýzu předložil, ředitel však namítal, že ji nemá k dispozici. Následně David Vodrážka navrhl hlasovat o Lichově odvolání.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

21:04 Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

Poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová vytáhla na premiéra Andreje Babiše dopis, ve kterém…