Nemocnice zastaví neakutní péči, další kraje začnou očkovat

31.12.2020 7:15

Nemocnice nesmí ode dneška přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršující se epidemické situaci a rostoucímu počtu hospitalizovaných s koronavirem také nařídilo poskytovatelům následné a dlouhodobé péče uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. V Česku i poslední den roku pokračuje očkování proti covidu, dnes se přidají další kraje.

Nemocnice zastaví neakutní péči, další kraje začnou očkovat
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

V nemocnicích se podle posledních údajů léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc - z celkem 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu a dá se očekávat, že tato čísla ještě porostou. Mnohé nemocnice už neakutní péči omezily či zastavily dříve, než jim to přikázalo ministerstvo, a to také kvůli rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

V úterý laboratoře odhalily dosud nejvíc nakažených za celou dobu epidemie, pozitivních bylo víc než 16.000 testů. Česko se od 27. prosince minimálně do 10. ledna řídí opatřeními pro nejpřísnější pátý stupeň pohotovosti, podle odborníků bude pro vývoj epidemie klíčový první lednový týden roku 2021.

Ve středu dorazilo do Česka dalších 19.500 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, zásilky s očkovací látkou už mají všechny kraje. První dodávka téměř 10.000 dávek se rozdělila mezi nemocnice v Praze, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Očkují se především zdravotníci. Během dneška zahájí očkování v Olomouckém, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji. V dalších regionech začnou s vakcinací začátkem příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…