Není pravda, že Romové mají přednost ve frontách na pracáku, uvádí Dienstbierův úřad

26.03.2015 9:41

Podle Lidových novin se šíří internetem informace, které dávají najevo občanům, že nově schválená vládní romská strategie zvýhodňuje Romy. Prý se tak stali Sobotkovi lidé oběťmi výhrůžek a urážek, má se prý jednat zejména o ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Není pravda, že Romové mají přednost ve frontách na pracáku, uvádí Dienstbierův úřad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Má se prý jednat hlavně o věty typu: „Ve frontách na pracáku před sebe budete muset pustit Roma, chce to tak vláda,“ nebo: „Přednost ve školce dostane romské dítě, jehož rodiče nikdy nepracovali, nepracují a pracovat nebudou.“ Tyto informace podle LN zveřejňoval na svém blogu někdejší federální poslanec a politik z ODS Michal Malý.

„Je to naprostý blud, který opravdu hraničí s nenávistnými projevy,“ prohlásila podle LN mluvčí Dienstbierova úřadu Jarmila Balážová. Dle LN se ve vládním dokumentu jedná o osoby ohrožené rasovou diskriminací a příslušníky etnických menšin, kteří by prý měli být více zapojeni do programu aktivní politiky zaměstnanosti.

Podle LN existuje web Hejtomat, který slouží ministerstvům k vysvětlování občanům, jak přesně funguje vládní dokument a zároveň slouží k vyvracení mýtů a nepravd. „Někteří lidé jsou vyděšení a žádají vysvětlení, jiní prostě jenom nadávají. Snažíme se postupně reagovat na všechny, ale je jasné, že podobný blábol si vždycky najde víc čtenářů než deset vysvětlujících reakcí ministerstva,“ řekl podle LN mluvčí ministryně práce Petr Habáň.

 Lidové noviny píší, že je velice obtížné vyvrátit fámy o Romech, jelikož prý více než třetina lidí nechce mít Roma jako souseda a některé politické strany se prý ohrazují vůči Romům. Mluvčí ministra Dienstbiera Jarmila Balážová se tak podle LN ptá: „Kolik dalších vrcholných politiků je ochotno dnes vystoupit a říci bez váhání. Já nesouhlasím s tím, jak se vede debata týkající se Romů?“

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier podle LN plánuje schůzku s šéfem internetové kriminality, jelikož se mu prý nelíbí některé reakce na vládní politiku na webech. Jednou z nich je i taková, kde podle LN autor posílá Dienstbiera a Romy do plynu. Kvůli podobným reakcím chce prý Dienstbier požádat o pomoc s monitoringem podobných stránek, kde chce prý řešit ty nejvíce nenávistné projevy.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutit nás k očkování? Vláda si uvědomila, co by nastalo. Policista o náladách v pozadí

4:42 Donutit nás k očkování? Vláda si uvědomila, co by nastalo. Policista o náladách v pozadí

ParlamentníListy.cz přinášely v posledních týdnech příběhy členů integrovaného záchranného systému (…