Není to jen Lučanský. Na Slovensku se pod pandemií mění režim, píše bývalý ústavní soudce

9. 1. 2021 13:33

Slovenský policejní exprezident Milan Lučanský již byl pochován, ale rozruch kolem jeho smrti neutichá. Objevují se pochybnosti o jeho zranění ve vazební cele 9. prosince loňského roku i o jeho sebevraždě. Manželka Milana Lučanského Martina Lučanská prozradila, že v nemocnici nesměla manželovi odhrnout pokrývku a směla vidět jen jeho hlavu. Eduard Bárány, bývalý místopředseda Ústavního soudu SR, má za to, že Lučanského sebevražda je jedním ze souboru činů, které signalizují změnu politického režimu na Slovensku.

Není to jen Lučanský. Na Slovensku se pod pandemií mění režim, píše bývalý ústavní soudce
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Bývalý slovenský policejní prezident Milan Lučanský
reklama

Milan Lučanský, bývalý policejní prezident na Slovensku, byl zadržen v prosinci poté, co se vrátil z dovolené s rodinou z Chorvatska a sám se policistům přihlásil, a byl obviněn z korupčního jednání. Konkrétně z přijetí úplatku v přepočtu 13 milionů korun.

9. prosince si v cele poranil oko, podle svých vlastních slov jen v cele upadl na roh postele. Slovenský publicista Milan Žitný však nevěří tomu, že se opravdu poranil sám. Ač bývají věznice plné kamer, v jeho cele žádná nebyla.

„Máme zprávu z nemocnice, ve které lékaři popisují zlomeniny nadočního oblouku a vmáčknutí oka dovnitř. Vzhledem k tomu, že jsem Lučanského znal opravdu dlouhé roky a vím, že je to tvrdý chlap, nemám důvod věřit oficiální verzi, že upadl na postel,“ uvedl pro MF Dnes Milan Žitný, bezpečnostní analytik, bývalý novinář a autor dokumentu Soumrak bossů o mafii na Slovensku.

Lékaři v nemocnici v Trenčíně však cizí zavinění vyloučili.

O necelé tři týdny později se někdejší policejní prezident oběsil na vězeňské teplákové mikině. Zemřel však až po převozu do nemocnice, kde ho viděla jeho žena Martina Lučanská.

„Nesměla jsem ho odkrýt, protože jinak mi po zuby ozbrojená ochranka vyhrožovala, že mi nedovolí, abych u něho dál byla. Proč se asi tak báli, abych viděla jeho tělo? Jediné, co jsem viděla, byla jeho hlava a krk. Ten byl mimochodem zcela čistý bez šrámů po údajném oběšení,“ řekla Lučanská.

Eduard Bárány, bývalý místopředseda Ústavního soudu Slovenské republiky v komentáři pro server slovenského listu Pravda napsal, že sebevražda Lučanského patří k souborů věcí, jež se dnes na Slovensku dějí, které signalizují změnu politického režimu v zemi. Ale řada lidí této hrozící změně nevěnuje patřičnou pozornost.

Podle Barányho jsou pod záminkou boje s koronavirem omezovány lidské svobody, především svoboda shromažďování, ale podle bývalého místopředsedy Ústavního soudu se chystá také privatizace tenčícího se státního majetku, důchodová reforma a tak podobně.

„Když opoziční politici používají pro označení situace slovo fašismus, tak zatím přehánějí. Ze společnosti se však vytratila, nebo přesněji řečeno byla vytlačena, atmosféra svobody a demokratismus prostředí. Politický režim už není tolerantní a demokratický, ale vyvíjí se směrem k represivnímu a autoritářskému,“ napsal Bárány.

„Podtrženo sečteno: Mění se způsob vládnutí, atmosféra ve společnosti i uspořádání institucí, což znamená změnu politického režimu. Vzrostla úloha represivních složek státního aparátu ve veřejném životě, což dokazuje obrovská pozornost věnovaná obsazení dvou postů v čele prokuratury,“ uzavřel Bárány.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …