Neočkuješ se? Umři. Nebo tě zavřít. Plány v ČR: Drastické

21.07.2021 7:21 | Ze sítí

Čeští politici se povětšinou shodují v tom, že očkování proti covidu má zůstat dobrovolné. Nedávný průzkum však ukázal, že podle 38 procent Čechů, Moravanů a Slezanů by očkování mělo být povinné. Podobný názor nezřídka koluje i po českém internetu. Po povinném očkování volá např. odborník na krizovou komunikaci Jan Jetmar. Novinář Deníku N Jan Moláček navrhuje, aby lidé, kteří odmítnou očkování, dostali jasné varování.

Neočkuješ se? Umři. Nebo tě zavřít. Plány v ČR: Drastické
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní očkovací centrum zřízené v multifumkční hale O2 universum

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 16039 lidí

Iniciativa Cesta ven, jež pro vládu dělá marketingovou kampaň na podporu očkování, si nechala zpracovat průzkum, jak se Češi, Moravané a Slezané dívají na to, že lidé očkovaní proti covidu-19 budou mít větší svobodu pohybu a více výhod než lidé neočkovaní. Podle většiny respondentů je to tak v pořádku. Podle 38 procent dotázaných by očkování mělo být dokonce povinné. Na průzkum upozornil server Lidovky.cz.

Politici se většinou shodují v tom, že by očkování mělo zůstat dobrovolné. Koalice Spolu, koalice ODS, lidovců a TOP 09, k tomu však dodává, že by lidé měli mít pro své rozhodnutí dost podkladů a měli by vědět, jak po očkování poklesla nemocnost na covid-19 např. mezi zdravotníky.

Na internetu však začínají sílit hlasy, že očkování by mělo být povinné, nebo by lidé měli dostat na srozuměnou, že jako neočkovaní pacienti nedostanou přednost na jednotkách intenzivní péče, aby bylo všem zřejmé, že kvůli neočkovaným covid pacientům už se nebudou odkládat jiné lékařské zákroky.

V tomto duchu se vyjádřil např. novinář Jan Moláček.

„Mělo by být včas jasně řečeno, že kdo se bez lékařsky potvrzené kontraindikace nenechá očkovat, činí tak na vlastní riziko. Kvůli případné vlně těžkých průběhů mezi nenaočkovanými by nebylo fér opět odkládat operace, blokovat JIP a přetěžovat zdravotníky. Svoboda je odpovědnost,“ napsal Moláček na twitteru.

povinné očkování

Odborník na krizovou komunikaci Jan Jetmar zašel ještě dál. Podle něj by očkování proti covidu mělo zkrátka a dobře být nařízeno jako povinné.

„Je nejvyšší čas začít se bavit o ze zákona povinném očkování. Ve společnosti je odhadem 30–40 % lidí zblblých hoaxy, nesmysly a antivax propagandou a ti se nikdy očkovat nenechají. Na druhou stranu není možné se znovu vrátit do lockdownů, protože část lidí se rozhodla chovat nezodpovědně. Jistou možnost vidím v britském přístupu. Kdo se nenechá dobrovolně očkovat, jeho problém, ať klidně umře. Jenže, v Anglii se nechali očkovat už skoro všichni,“ napsal Jetmar na facebooku.

Problém vidí v tom, že touto cestou se dříve či později vrátíme k přeplněným nemocnicím.

Tomu se lze podle Jetmara vyhnout právě zavedením povinného očkování nebo kriminalizací lidí, kteří očkování bez jasného zdravotního důvodu odmítnou.

„Je tu ještě třetí možnost. Kriminalizace. Po uplynutí doby na dobrovolné očkování, každý, kdo šíří infekční nemoc, se dopouští trestného činu. Pokud někoho dalšího nakazí neočkovaný člověk, bude trestně odpovědný,“ předestřel další možnost Jetmar.

„Některé státy se snaží zvolit salámovou metodu, teď budou povinně očkováni lékaři, pak sociální pracovníci, pak přijde na řadu armáda, police, hasiči, státní zaměstnanci a až nakonec se vyhlásí, že je očkování povinné pro všechny. Dopadne to stejně, jako kdyby bylo povinné rovnou, jen se bude společnost měsíce a roky hádat, kdo je horší, jestli očkovaní nebo ti neočkovaní? Antivax, kteří jsou nebezpeční sobě i ostatním, se budou považovat za národní hrdiny, disidenty a Jánošíky, a to opravdu nechceme,“ varoval.

Dříve či později se podle Jetmara stejně proočkují všichni, takže by stálo za to to urychlit povinným očkováním.

povinné očkování

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…