Očkování povinně, říká 38 procent Čechů

14.07.2021 8:41

Vadí vám, že očkovaní lidé mají mít výhody oproti lidem neočkovaným? Tak jste v menšině. Průzkum k očkování ukázal, že většina lidí počítá s tím, že očkovaní lidé mají být za své zodpovědné chování odměněni. Jenže rozdělení občanů na dvě kategorie může narazit u českých soudů.

Očkování povinně, říká 38 procent Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní očkovací centrum zřízené v multifumkční hale O2 universum

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
12%
hlasovalo: 13390 lidí

Iniciativa Cesta ven, jež pro vládu dělá marketingovou kampaň na podporu očkování, si nechala zpracovat průzkum, jak se Češi, Moravané a Slezané dívají na to, že lidé očkování proti covidu-19 budou mít větší svobodu pohybu, více výhod než lidé neočkovaní. Podle většiny respondentů je to tak v pořádku. Podle 38 procent dotázaných by očkování mělo být dokonce povinné.

„Podle průzkumu se přísnější nahlížení projevilo i jinde. Celých 38 procent lidí si očkování přeje jako povinnost a pro 67 procent je to cesta k rozvolnění současných opatření. V obou případech jde oproti jaru o nárůst. Jako podstatné vnímají Češi to, zda je k vakcínám skutečně plošný přístup. Ten se s pondělním otevřením míst, kde si lze pro vakcínu dojít bez registrace, stal prakticky realitou,“ napsal server Lidovky.cz

Právník Jan Strnad z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners však upozornil, že rozdělení občanů na dvě kategorie může tvrdě narazit u českých soudů. Ty mohou argumentovat např. tím,  že určitý stupeň ochrany poskytuje i prodělání nemoci a případně poukázat na to, že pokud má člověk v kapse negativní covid test, neměl by být diskriminován. „Jakékoliv opatření, které by poskytovalo výhody pouze očkovaným osobám by bylo diskriminační a v kontextu dosavadní judikatury by bylo pravděpodobně taktéž shledáno jako nezákonné,“ shrnul Strnad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…