Neotevírat! Cesty mimo okres nechat zakázané! Rána z Rozhlasu, kam pozvali viroložku

16.03.2021 19:12

„Nic neotevírat, zákaz cest mimo okres musí trvat dál, situace není dobrá,“ uvedla v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Ruth Tachezy, viroložka z Přírodovědecké fakulty UK a výzkumného centra Biocev a také členka iniciativy Sníh. Ve firmách je podle ní potřeba testovat zaměstnance alespoň dvakrát týdně. Hovořila také o tom, kdy a podle jakých parametrů bychom mohli uvolňovat omezující opatření. Počet hospitalizovaných lidí by neměl být jediným kritériem, podle kterého by se mělo rozvolňovat. Komentovala také policejní zásahy proti odmítačům roušek, které budí emoce. „Lidé musejí pochopit, že jejich nošení je zásadní a pomůže,“ podotkla.

Neotevírat! Cesty mimo okres nechat zakázané! Rána z Rozhlasu, kam pozvali viroložku
Foto: Screen DVTV
Popisek: Viroložka Ruth Tachezy v DVTV
reklama

Povinné plošné testování jednou týdně není podle Tachezy ve firmách dostatečné. „Víme, že antigenní testy mají menší citlivost, musejí mít dostatečný záchyt, aby snižovaly riziko šíření pandemie. Těmito testy testovat jen jednou za týden není dostatečné,“ uvedla, že by bylo třeba zvýšit frekvenci testování.

Buď je třeba testovat častěji, nebo přejít na PCR testy. „Jsou to dvě cesty, je možné je kombinovat. PCR testy se mohou dělat v delším časovém úseku a antigenní testy zase častěji,“ dodala viroložka.

„Kloním se k tomu, aby vláda doporučila firmám testy s těmi nejlepšími parametry pro testování v kratších časových intervalech, řekněme dvakrát týdně. Pro plošný screening není možné dělat test každý den, tohle je řešení pro tuto situaci,“ míní Tachezy, že je třeba definovat odborníky spektrum testů, na které by se firmy zaměřily. Zdůraznila, že rozdíly mezi testy, které si člověk může dělat sám doma, a těmi, které dělají zdravotníci, je skutečně zásadní.

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15087 lidí
V tuto chvíli je povinnost firem testovat jednou týdně. Vláda v současné době také uvažuje o tom, že by místo testování jednou za sedm dní zvýšila frekvenci na dva testy za týden. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) však jde o složitý logistický projekt zejména pro velké firmy, je tedy třeba vše projednat s oborovými asociacemi a svazy.

Už třetí týden v Česku platí nejpřísnější protikoronavirová opatření, která jsou podle Tachezy namístě, včetně zákazu cestování mimo okres. Není prý namístě uvažovat o jejich rozvolnění. „Je mi to líto, také bych se ráda podívala za rodiči, které jsem neviděla od Vánoc. Chápu, že se lidé budou chít na Velikonoce někam podívat, ale souhlasím s tím, že doba na uvolnění není,“ říká viroložka.

„Myslím, že i cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, ta situace prostě u nás není dobrá. Velké uvolnění jiného typu by se zatím stát nemělo. Neotevírala bych nic,“ uvedla. Na jak dlouho by to mělo být, však nedokázala říct, záleží na tom, jak půjdou dolů koronavirová čísla. „Minimálně se doporučuje zásadní uvolnění pohybu nebo návrat dětí do škol v číslech, která jsou tisíc nakažených za den a méně,“ podotkla.

V posledních dnech vzbuzují na sociálních sítích emoce zásahy strážníků proti těm, kdo na veřejnosti nenosí roušky. Tachezy zdůraznila, že nenosit mezi lidmi roušku je velké riziko pro šíření nákazy. „Máme nějaká nařízení, a pokud se nebudou dodržovat, tak to nebudou dodržovat i další. Roušky jsou zásadním opatřením. Přes město je třeba mít respirátor. Opravdu je důležité, aby lidé pochopili, že je to zcela zásadní a že to pomůže,“ řekla z odborného pohledu.

Tachezy zmínila, podle kterých parametrů by se mělo rozvolňování řídit. „Samozřejmě podle čísel. Podle počtu infikovaných za den, podle počtu pozitivních testů, také podle čísla R. Musíme se řídit i těmito parametry, to je výhled do budoucnosti, ne jenom tím, kolik máme lidí v nemocnicích,“ zdůraznila, že rizikových faktorů, na které je třeba se zaměřit, je daleko více.

Až koronavirová čísla klesnou do přijatelných výší, mělo by rozvolňování začít školami. „Z různých studií se ví, že nejhorší dopad dlouhodobého zavření je na školy. Mělo by se začít tedy určitě školami, prvním stupněm. To je priorita. Poté by se po dvou týdnech rozvolňovalo postupně dál,“ uzavřela s tím, že právě školy by se měly zvažovat jako první v rámci rozvolňování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…