Neplatná volba prezidenta? „V rozporu s ústavou.“ Hamplová zasáhla

30.11.2022 10:52 | Ze sítí

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová má za to, že některé části zákona o přímé volbě prezidenta jsou v rozporu s Ústavou České republiky. Jsou to ty, které z jejího pohledu naznačují, že poslanec či senátor je něco víc než obyčejný člověk.

Neplatná volba prezidenta? „V rozporu s ústavou.“ Hamplová zasáhla
Foto: Repro ČT
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová a Miloš Vystrčil

V rozporu s Ústavou se jí zdá bod, podle něhož může na prezidenta kandidovat i ten, kdo získá 20 popisů poslanců, nebo 10 podpisů senátorů. Zwyrtek Hamplové se nezdá fér, že podpis jednoho poslance či senátora má mnohem větší váhu než podpis obyčejného člověka, kterých se pod jednu kandidaturu musí podepsat nejméně 50 tisíc.

„V zákonné úpravě volby prezidenta jsou totiž dle mého názoru nedůvodně preferováni poslanci a senátoři, kteří mohou podat kandidátní listinu bez povinnosti přiložit petici podepsanou nejméně 50.000 občany, a nic na tom nemění jejich limitace počtem deseti (v případě senátorů) nebo dvaceti (v případě poslanců). Návrh kandidáta na kandidátní listině podepsaný deseti senátory nebo dvaceti poslanci v porovnání s povinností přílohy petice s padesáti tisíci podpisy občanů vytváří abnormálně a zcela nedůvodně nerovné podmínky, které popírají rovnou volební soutěž kandidujících osob, vytvářejí z poslanců a senátorů nedůvodně privilegovanou skupinu, kdy význam jejich podpisů jako občanů je v jednom případě pět tisíc krát vyšší, v jednom případě dva a půl tisíce krát vyšší, než občana ČR bez některé z těchto funkcí, a tím je narušena výrazně rovnost v právech občana dle čl. 1 LZPS (Listiny základních práv a svobod),“ napsala senátorka na Facebooku.

Osobně nevidí důvod pro to, aby podpis jednoho poslance či senátora měl větší váhu.

„Používání a výklad zákona o volbě prezidenta republiky je tak v rozporu rovněž s čl. 22, protože soutěž politických sil není soutěží rovnou, ale za odlišných podmínek podle druhu podávaných kandidátních listin, tedy podle toho, kdo ji podává. Právo podpořit určitou osobu pro její kandidaturu v přímé volbě prezidenta musí být rovné pro všechny občany, tedy nelze přičítat jinou právní sílu podpisu občana jen pro výkon funkce, která nijak s volbou prezidenta nesouvisí, a fakt, že senátoři ani poslanci nejsou povinni přiložit petici s 50.000 podpisy ke kandidátní listině, vytváří jasnou nerovnost podmínek pro jednotlivé kandidáty, neboť danou nerovností významu podpisů občanů (kdy jednu kandidátní listinu podpořit musí, jinou nikoli) je zcela popřena rovná volební soutěž ve více rovinách,“ pokračovala senátorka.

V obecné rovině uvedla, že přímou volbu prezidenta považuje za skvělou věc, ale její legislativní úprava je z jejího pohledu velmi slabá. A některý z prezidentských kandidátů by teoreticky s poukazem na nerovnost senátorského hlasu mohl vyrazit se stížností k Ústavnímu soudu ČR a podle Hamplové by mohl i uspět.

Jana Zwyrtek Hamplová promlouvá

Jana Zwyrtek Hamplová promlouvá

Jana Zwyrtek Hamplová promlouvá

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

14:57 „Vy byste blahopřál Babišovi, že lež a nenávist zvítězily?“ Moravec rozmáznul Rychetského průšvih

Končící předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský poslal vzkaz nově zvolenému prezidentovi Petru P…