Neponižujme Rusko, vytáhla moderátorka ČT slova Macrona. Zaorálek a Decroix hned spustili

07.06.2022 17:17

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by neměly západní země Rusko ponižovat. Ukrajinští představitelé tento výrok výrazně odsoudili. V pondělních Událostech, komentářích v ČT o tom diskutovali bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a členka zahraničního výboru Sněmovny Eva Decroix (ODS). Zaorálek tendence Macrona zasadil do historického kontextu a Decroix zdůraznila, že zatím nemáme s kým jednat, že otázka vyjednávání není aktuálně na stole.

Neponižujme Rusko, vytáhla moderátorka ČT slova Macrona. Zaorálek a Decroix hned spustili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Eva Decroix (ODS), 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu a členka zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, uvedla, že otázku není možné takto zjednodušovat. Moderátorka se totiž ptala, zda by se ona přikláněla k názoru – vyměnit část území za mír. „Nemyslím si, že jsme v situaci, kdy by Rusko bylo schopno o něčem takovém vyjednávat,“ uvedla Decroix s tím, že podobně to vidí i u Ukrajiny. Zdůraznila, že jsme aktuálně ve válečné situaci, i když připustila, že po válce bude opravdu potřeba jednat.  

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vztáhl výrok prezidenta Macrona k historickým událostem ve Versailles 1919, kde bylo poníženo Německo, což následně vedlo k druhé světové válce. Zaorálek dále v tomto kontextu uvedl, že tady máme agresora, proto vybídnutí, abychom ho neponižovali, zní jaksi nepatřičně. Podle něj je ve své řeči Macron konzistentní. Zdůraznil v postupu proti Rusku udržet jednotu Západu, tedy dlouhodobou strategii vůči Rusku, a z krátkodobého hlediska, jak čelit tomuto konfliktu tak, aby se nestal nekonečným. „Je třeba, aby se začalo vyjednávat v dohledné době,“ podotkl Zaorálek. A přešel k tomu, že jistá není ani pozice Západu, která aktuálně teď funguje, což uvedl v kontextu budoucích voleb v USA. Narážel tak na stanoviska některých Američanů, kteří nosí na trikách nápisy „Raději budu Rus než demokrat“.

S tím, že názory francouzského prezidenta – spíše vyjednávat – jsou konzistentní, souhlasila i spoludiskutující poslankyně za ODS. Je určitě podle ní správné vyjednávat, ale znovu zopakovala, že nejprve musíme mít s kým. I podle ní je jednotnost Západu zásadní a připustila, že zatím funguje. Válka se ale podle ní klidně může zablokovat.

Moderátorka přešla k tématu českého prezidenta Miloše Zemana, jenž otočil v názoru na Rusko. Dřívější vstřícný postoj nyní nahradil Zemanův výrok, že Putin patří před soud, jak před ten ruský, tak před ten válečný.

„Snažit se zjednat spravedlnost, to je povinnost,“ apeloval Zaorálek s tím, že je velmi rád, že se toho Česká republika spolu s ostatními zeměmi účastní. Na druhou stranu ale poukázal na současnou realitu. V té pak vidí jako velmi málo pravděpodobné, že by se v tento okamžik podařilo dostat Putina před soud.

Decroix souhlasila s tím, že „ta symbolická rovina je velmi důležitá“. Pokud se dějí takové brutální věci, je potřeba, aby byly symbolicky trestně stíhány, přitakávala. „Jako právník pak ale vnímám, že některé tresty bude obtížné vykonat na té trestněprávní rovině,“ obává se. Změnu postoje prezidenta Zemana pak vítá. „Je škoda, že s tím přišel až tak pozdě,“ dodala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …