Nepořádek na Ministerstvu školství. Nesedí více než 117 miliónů

27.08.2012 11:15

Nesrovnalosti a pochybení v účetnictví Ministerstva školství objevil Nejvyšší kontrolní úřad. V loňském roce resort nevedl průkazné účetnictví a nefungoval systém zajišťující kompletní inventarizaci. Kontroloři v účetní uzávěrce vyčíslili nesprávné údaje ve výši 117, 2 milionu korun.

Nepořádek na Ministerstvu školství. Nesedí více než 117 miliónů
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.
reklama

Vyšlo na povrch, že v roce 2011 nevedlo Ministerstvo školství průkazné účetnictví. Kvůli chybějícímu systému zajišťujícímu kompletní inventarizaci v souladu se zákonem o účetnictví nebyl nehmotný majetek inventarizován vůbec. NKÚ objevil chyby i v oblasti dlouhodobého majetku či předfinancování výdajů, které má později proplatit Evropská unie.

NKÚ se během kontroly účetnictví ministerského resortu zaměřil především na spolehlivost údajů účetní závěrky, na finanční výkazy a závěrečný účet ministerstva za uplynulý rok. Celkem byla za nesrovnalosti vyčíslena částka přesahující 26 miliard korun. "To je částka, která přesáhla desetinásobek stanovené hladiny významnosti. Má tak významný dopad na spolehlivost údajů účetní závěrky ministerstva," informovala server idnes.cz mluvčí úřadu Olga Málková.

Chybí pevná pravidla

Podle vyjádření NKÚ nese svůj podíl za vzniklé nesrovnalosti i fakt, že od roku 2010 prošly účetní standardy a zákony výraznými změnami. „NKÚ opakovaně upozorňuje, že pravidla pro vedení účetnictví a výkaznictví organizačních složek státu musí být v celém rozsahu jednoznačná, srozumitelná a úplná," podotkla Málková.

Jedná se přitom už o druhé pochybení Ministerstva školství v krátké době. Na konci července NKÚ odhalil nedostatky v dotování mimoškolských aktivit mládeže.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

17:36 Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

Matematik a publicista Marian Kechlibar se rozepsal o rozhovoru eurokomisařky Věry Jourové pro Lidov…