Nepořizujte si děti a budete mít vysoký důchod, píše lidovec

08.08.2012 17:26

Člověk, který by jednou chtěl mít slušný důchod, by si neměl pořizovat děti. Dospěl k tomu místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který se na svém blogu na serveru iDnes.cz zabýval situaci rodičů a bezdětných po důchodové reformě. Děti stojí spoustu peněz, které pak chybí rodičům v důchodu.

Nepořizujte si děti a budete mít vysoký důchod, píše lidovec
Foto: cppp.cz
Popisek: Děti, ilustrační foto.

Jak Jurečka připomíná „někdo má tři děti, někdo má tři byty“. Náklady na jedno dítě se za 25 let vyšplhají až ke dvěma milionům korun. A za to by už byt pořídit šlo.

Bezdětní mají více prostředků k investování

Člověk, který vychoval děti, je proti bezdětnému ve finanční nevýhodě. Přesto mají oba nárok na důchod stejný. Bezdětný má ale více prostředků k investování.

„Důchody jsou vypláceny z peněz, které se vyberou na daních. A tak vychované děti platí v rámci solidarity důchod nejen svým rodičům ale i bezdětnému,“ vysvětluje Jurečka na svém blogu.

Mít děti je v Česku nevýhodné, a tak se jich rodí málo. Způsobuje to pohodlnost, daňový a důchodový systém či strach z nákladů.

Dětská spotřeba by měla být osvobozena od DPH

Vláda přesto dál zvyšuje DPH, takže musí rodiče za děti zaplatit ještě víc. A dále je tu důchodová reforma, díky které si lidé s vyššími příjmy odkloní část daní od středněpříjmových. Dohromady to vysílá silný vzkaz „Nemějte děti“.

Marian Jurečka proto radí, aby byla dětská spotřeba osvobozena od DPH. „Sociální pojištění by mělo být odstupňováno podle vychovávaných dětí, obce by měly být za dostatek školek odměňovány a zaměstnavatelé by měli mít motivaci poskytovat částečné úvazky,“ míní lidovec.

Pak by vláda jasně řekla, že si váží těch, co vychovávají děti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …