Nepovedená oslava: Umělci přišli na Pochod pro rodinu a zírali, kde se to ocitli. A pak jedna z nich vytáhla duhovou vlajku z Prague Pride...

31.08.2017 17:40

AFÉRA Údajná „zhroucení“ bubeníků podle svědectví přítomných dětí, neshody a špatná informovanost přidružené divadelní skupiny podle informací organizátorky Dne pro rodinu Jany Jochové provázely letošní Pochod pro rodinu. Že bylo na akci, která se konala v ten samý den jako Prague Pride, dusno, potvrdil ParlamentnímListům.cz i zdroj přímo z bubenické společnosti, která pochod doprovázela. Šéf divadelní skupiny Chůdadlo zase v reakci na své pozdější vyjádření, kterým se od pochodu zastánců tradiční rodiny distancoval, obdržel několik nabídek na účast během konání Prague Pride 2018.

Nepovedená oslava: Umělci přišli na Pochod pro rodinu a zírali, kde se to ocitli. A pak jedna z nich vytáhla duhovou vlajku z Prague Pride...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod pro rodinu 2015
reklama

Anketa

Má Pavel Bělobrádek pravdu v tom, že zvířata „neumřou“, nýbrž „pojdou, chcípnou, padnou, zhasnou, jsou zabita či poražena“?

29%
62%
hlasovalo: 6160 lidí

Organizátoři Dne pro rodinu čelí v posledních dnech nepříjemné situaci. Kvůli kritizovanému prohlášení, ve kterém se mluví o agresivním prosazování homosexuálního životního stylu, totiž ztrácejí reklamní sponzory. Ti se bojí, že jde o homofoby, a v této souvislosti nechtějí být s akcí spojováni. Podle organizátorky pochodu Jany Jochové celou aféru spustil článek redaktora Blesku, který vytrhl věty z prohlášení iniciativy z kontextu. Jak ale ParlamentníListy.cz odhalily, dusno bylo i na samotném letošním pochodu.

Zatímco na Prague Pride se vesele oslavovalo, Pochod pro rodinu zkalily hned v úvodu neshody se spolupracujícími divadelními skupinami. Ty byly podle Jochové najaty přes agenturu. „Na Den pro rodinu přišli přes agenturu najatí chůdaři a bubeníci, ti druzí tedy s duhovými vlajkami,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Jochová. Právě přítomná duhová vlajka mezi bubeníky způsobila mezi organizátory akce rozruch.

„Slušně jsme je požádali, aby vlajky sundali, na což reagovali se zděšením, na jakéže hnusné akci (byli tam jen samé rodiny s dětmi) se ocitli,“ doplnila Jochová. Kritizované prohlášení její organizace, kterým se proti akcím typu Prague Pride vymezuje, přitom podle ní visí na internetových stránkách Dne pro rodinu v téměř totožné podobě dva roky. Dvě členky bubenické společnosti se pak podle Jochové „následně zhroutily v blízké restauraci“. Tuto informaci má Jochová nicméně pouze z doslechu. „Zbytek náš průvod doprovodil, i když s pramalou chutí,“ doplnila s tím, že informaci o zhroucení má z druhé ruky, od zúčastněných dětí, které ji o situaci referovaly.

ParlamentnímListům.cz se podařilo vypátrat šéfa zmiňovaných bubeníků. Jeho identitu ani název uskupení však na jeho přání nebudeme zveřejňovat. Nepřeje si totiž, aby se celá aféra dále rozmazávala. O medializaci celé akce se nicméně postaral vedoucí druhé ze zúčastněných divadelních skupin, Vít Procházka. Ten se se svou skupinou Chůdadlo od letošního Pochodu pro rodinu distancoval na Facebooku a v reakci na své prohlášení pak jeho skupina od organizátorů Prague Pride obdržela nabídku na účast během příštího ročníku. „Ano, po zveřejnění naší reakce jsem obdržel několik nabídek na účast našich chůdařů na Prague Pride. Myslím ale, že nám to hlavně z časových důvodů nevyjde,“ potvrdil informaci ParlamentnímListům.cz Procházka.  

Měli špatné informace

Vedoucí bubenické kompanie, který trvá na své anonymitě, popsal celou situaci na pochodu poněkud odlišně a rovněž se svěřil s dojmy, které z atmosféry, jež na místě vládla, měl. „My jsme tam přišli a tam byly všude české vlajky a my jsme koukali jako blázni. A kolegové mi řekli, podívejte, pro koho to hrajeme,“ sdělil ParlamentnímListům.cz po telefonu. „Já jsem jednal s agenturou, která mi evidentně řekla špatné informace. Již na jaře jsme odmítli Pochod pro život, když jsem zjistil, že to je něco proti potratům. A teď mi volala agentura, že máme hrát na dětském dnu,“ doplnil.

Agentura ho prý předtím ujišťovala, že akce nic společného s hnutím Pro život nemá. Přímo na místě si však bubeníci organizátory proklepli a zjistili, že jde o ty samé lidi. „Kolegové mi řekli, že je to schválně v den Prague Pride, že je to protestní akce. I když ti lidé se mi dušovali, že to tak není,“ uvedl.

Jedna z účastnic se pak podle něj dostavila k nevoli organizátorů s duhovou vlajkou, a to zkrátka proto, že se byla předtím podívat na Prague Pride, kde ji vyfasovala. „Vyhýbám se, abychom se účastnili akcí, za kterými si všichni nestojíme. Já mám spoustu kamarádů homosexuálů a jsou to moji dobří kamarádi,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz. Podle něj se žádné „zhroucení“, jak popsala Jochová, nekonalo. „Tři lidé nešli pochod, zbytek bubeníků se zúčastnil. Ale emoce tam byly,“ upřesnil šéf bubeníků. „Všem tekly nervy. Jsem v tom hodně nevinně, nerad bych, aby se to někde rozmazávalo,“ doplnil.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

19:34 Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

Při spojování Ruska a Číny Severoatlantická aliance zaspala, kdyby se tyto dvě velmoci spojily i voj…