Nepůjde vám plyn, varují Rusové Němce. Provokace, zní odpověď

16.06.2022 13:25

Ruský Gazprom razantně snížil dodávky plynu do Německa přes Nord Stream 1. Plynovod je nyní využit jen ze 40 % kapacity, což ve čtvrtek ráno způsobilo rychlý růst cen plynu na evropském trhu. Podle ruské strany jsou na vině závady v německém Siemens Energy; podle německých politiků ale jde o cílenou provokaci.

Nepůjde vám plyn, varují Rusové Němce. Provokace, zní odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Velké snížení dodávek plynu Gazprom vysvětluje tím, že na německé straně chybí potřebné zařízení společnosti Siemens Energy, které bylo na opravě v Kanadě. Podle německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur je ale takové vysvětlení nesmyslné. Německý ministr hospodářství Robert Habeck podle informací ČTK řekl, že cílem Gazpromu je vyvolat nejistotu a zvýšit na trhu cenu suroviny.

Omezení dodávek ruského plynu navíc přišlo zrovna ve chvíli, kdy do Kyjeva odcestovali lídři Německa, Francie a Itálie. V ukrajinské metropoli mají vyjednávat s prezidentem Volodymyrem Zelenským o další vojenské podpoře ve válce s Ruskem. Nejspíše i proto proudí v současnosti méně plynu i do Itálie.

Cena plynu na evropském trhu ve čtvrtek ráno rychle stoupla až na 135 eur za MWh, což je 10% nárůst oproti předchozímu dni. Kvůli omezení dodávek panují obavy, že si evropské země nebudou moci před zimou dostatečně naplnit plynové zásobníky. Největší německý dovozce ruského plynu, společnost Uniper uvedla, že chybějící objem je zatím schopna nahradit z jiných zdrojů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…