Neříkat „Vánoce“, nepoužívat křesťanská jména, přikazuje Evropská komise. Po kritice dokument stáhla, ale zkusí to prý znovu

05.12.2021 7:28

Jen stěží uvěřitelná je skutečnost, že měly být zakázány Vánoce. Ukázalo se to poté, co se na veřejnost dostal nový interní dokument Evropské komise ohledně inkluzivní komunikace. Když jej však zveřejnila italská média, strhla se taková nevole, že dokument komisařka stáhla a uvedla, že bude ještě dopracován. Píše o tom server Echo24.cz.

Neříkat „Vánoce“, nepoužívat křesťanská jména, přikazuje Evropská komise. Po kritice dokument stáhla, ale zkusí to prý znovu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V interním dokumentu, který se dostal na světlo díky italskému deníku il Giornale, se píše mimo jiné to, že by se neměla používat slova Vánoce, vánoční svátky či oslovení „dámy a pánové“. Dokument Evropské komise byl určen pro komisaře a byrokratický aparát komise. 

Dokument Guidelines on Inclusive Communication je podle bruselského serveru Politico součástí plánu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen ohledně zavedení „Unie rovnosti“. Autorka předmluvy Helena Dalliová, komisařka pro rovnost, píše, že je nutné nabízet inluzivní komunikaci, čímž by bylo zajištěno, aby byl každý ctěn a uznáván ve všech materiálech Evropské komise bez ohledu na pohlaví, rasu, etnický původ či náboženství. 

Kromě vánoční tematiky, k níž se za malou chvíli vrátíme, by se tak neměla používat například rodová jména, když se jedná o více pohlaví (například policisté). Rovněž je zakázáno používat oslovení „slečna“ nebo „paní“, pokud se nejedná o přímé příjemce sdělení. Místo „dámy a pánové“ by se mělo používat „drazí kolegové“ (což ale v češtině z hlediska záměru tvůrců vzhledem k rodům v plurálu nedává smysl). 

Co se týče oněch Vánoc, zde Evropská komise doporučuje, aby se nepoužívala například fráze, že období Vánoc může být stresující, ale aby padlo „svátky mohou být stresující“. Důvodem je to, že ne každý slaví křesťanské svátky. Nemají se používat ani „křesťanská jména”. 

Kvůli ostrým reakcím, které se po zveřejnění dokumentu objevily, komisařka pro rovnost Dalliová vzala zpátečku. „Byly vzneseny obavy ohledně některých příkladů uvedených v pokynech pro inkluzivní komunikaci,“ uvedla, že se nejednalo o vyzrálý dokument. „Pokyny jednoznačně vyžadují více práce. Proto stahuji pokyny a budu dále pracovat na tomto dokumentu,“ dodala komisařka pro rovnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…