Nerudová spojí síly s Pavlem. V ČT prozradila mnoho. Co se chystá proti Babišovi?

16.01.2023 20:44 | On-line

Kampaň před druhým kolem prezidentské volby je v plném proudu, o křeslo prezidenta se utkají Petr Pavel a Andrej Babiš. Jak klíčové bude třetí místo neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové? „Babiš je skutečně zlo, chce teď nejhrubějším populismem stavět na strachu lidí,“ sdělila Nerudová v pořadu Interview ČT24 s tím, že napne veškeré síly k tomu, aby Pavlovi pomohla k vítězství.

Nerudová spojí síly s Pavlem. V ČT prozradila mnoho. Co se chystá proti Babišovi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová

Úvodem Nerudová prozradila, jak se cítila v průběhu prvního kola prezidentských voleb, když bylo už jasné, že nedosáhne ani dvaceti procent a její cesta na Hrad končí: „Asi se budete divit, ale mně hlavou běželo to, že je to obrovský úspěch. Od začátku jsme říkali, že i cesta je cíl. V podstatě člověk z ulice dokázal dojít tak daleko. Jsem ráda, že spousta mladých lidí na cestě se mnou zjistila, že má smysl se angažovat,“ popsala první myšlenky po sečtení hlasů v prvním kole, kde skončila na třetím místě se čtrnácti procenty.

Získaných přes 770 tisíc hlasů od voličů vnímá podle svých slov jako veliký závazek: „Jsem připravena s ním pracovat,“ řekla Nerudová v pořadu Interview ČT24.

Na sociální síti ještě před prvním kolem Nerudová uvedla, že se Babiš do druhého kola nedostane. To, že se její slova nenaplnila, přičítá tomu, že soud Babiše pár dní před volbami osvobodil v kauze Čapí hnízdo: „Myslím si, že to byla jedna z věcí, která překreslila mapu předvolebního boje. Ta situace se potom výrazně změnila,“ míní ekonomka, že rozsudek byl přelomový i pro její umístění.

Kde Nerudová dál vidí příčiny toho, že sama skončila třetí? „Může to být i tím, že celá řada také nechtěla Andreje Babiše, a tak se rozhodla dát hlas silnějšímu kandidátovi,“ uvedla Nerudová.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17718 lidí
Na dotaz, zda explicitně vyzve své voliče, aby ve druhém kole volili Petra Pavla, následně uvedla: „Zítra máme s panem Pavlem společnou tiskovou konferenci, tam představíme, jak si představujeme naši budoucí spolupráci. Protože jde opravdu o hodně. Skutečně já napnu veškeré síly k tomu, abych mu pomohla, aby vyhrál a nebyl zvolen Andrej Babiš. Bude to konkrétní spolupráce konkrétních témat, tak aby voliči skutečně přišli a nezůstali doma. Protože jak to vypadá, cílem Babiše je odradit voliče, aby k volbám přišli,“ uvedla, že namísto prázdných gest půjde o konkrétní věci, v jaké formě, představí veřejnosti až zítra.

Nerudová naznačila, že ve hře jsou společné billboardy, reklamy a možná bude s Pavlem objíždět republiku, tak jak to deklaroval Pavel Fischer, který Pavla osobně podpoří na předvolebních akcích. „Všechno z toho je ve hře,“ řekla Nerudová.

Na povolební tiskové konferenci Nerudová prohlásila, že Andrej Babiš „je zlo“. Nyní svá slova více rozvedla: „Já si myslím, že Andrej Babiš je v tuto chvíli ten, který skutečně tím nejhrubějším populismem chce stavět na strachu lidí. Využívá toho, zneužívá toho. Straší lidi tím, že přijde mobilizace, že bude válka. To nesmírně rozděluje naši společnost.

Je to skutečně zlo, protože kromě ekonomického plundrování se teď dostáváme k takovému psychickému plundrování společnosti. Ta společnost je oslabená. Máme na Ukrajině válku a vše všech volbách se to téma za poslední rok zneužívá ke strašení populace. Takže proto je Andrej Babiš zlo,“ zdůraznila Nerudová.

„A je zlo i z toho důvodu, že má vlastně politickou stranu, má poslance v Poslanecké sněmovně a teď by chtěl ještě Pražský hrad a Lány,“ dodala neúspěšná kandidátka na prezidentku.

Znamená to, že Petr Pavel je dobro? „Z mého pohledu je to demokratický kandidát. Petr Pavel je jediná možná volba ve druhém kole. Když máte vedle sebe tyto dva kandidáty, tak skutečně Andreji Babišovi jde jen o jeho osobní prospěch, nikdy mu nešlo o prospěch lidí této země. Za Petrem Pavlem v tuto chvíli nestojí žádný holding. Nestojí za ním takové věci jako za Andrejem Babišem. Nezadlužil tuto zemi, nevyužíval ji ve svůj prospěch,“ dodala Danuše Nerudová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

4:37 „Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

Světu je Západ lhostejný. Je to vidět jak na sdružení BRICS, tak na stavu klesající migrace, pro kte…