Nešiřte paniku! Škromach okřikl Roučka. Ten totiž sepsal tuto hrozivou předzvěst kvůli koronaviru

29.02.2020 8:33

Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD) na svém facebooku sdílel obavy ze šířící se nákazy koronavirem a s tím související možné ekonomické krize. Čekají nás dle něj dosti negativní výhledy. Varuje, že začnou krachovat firmy a vzroste nezaměstnanost. Jeho slova přicházejí ve chvíli, kdy světové akciové trhy čelí největším propadům od velké krize z roku 2008. Klesá i pražská burza. Ta se v pátek propadla na nejslabší úroveň od června roku 2017. Přesto bývalý poslanec, senátor a ministr Zdeněk Škromach (ČSSD) Roučka označuje za „šiřitele paniky“.

Nešiřte paniku! Škromach okřikl Roučka. Ten totiž sepsal tuto hrozivou předzvěst kvůli koronaviru
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček
reklama

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9755 lidí
„Obávám se, že světová ekonomika se nezadržitelně blíží ke krizi,“ varoval na svém facebooku Rouček. Koronavirus podle něj „začíná krok za krokem nahlodávat mezinárodní dopravní a turistické trasy, narušeny jsou postupně mnohé globální výrobní řetězce, burzy a finanční trhy zachvacuje panika“.

Příští měsíce nás podle Roučka čekají nepříliš pozitivní výhledy. „To vše bude mít za následek krach mnohých (často beztak silně předlužených) firem, nárůst nezaměstnanosti, sníženou poptávku, kupní sílu i spotřebu. Ačkoli jsem vždy byl a budu životní optimista, příští měsíce nevypadají moc dobře...“ uvedl.

Jeho slova přicházejí ve chvíli, kdy se obavy z šíření koronaviru ve světě promítají do jednotlivých trhů. Akcionáři tento týden čelí největšímu propadu akcií od finanční krize z roku 2008. Vedle poklesu akciových trhů v Asii hlásí problémy i Dow Jones Index ve Spojených státech. Ten dokonce během čtvrtku poklesl o téměř 1200 bodů, čímž se tento den zapsal do historie indexu jako den s nejprudším denním propadem v historii.

Obavy o ekonomiku se začínají projevovat celosvětově. Například nejdůležitější index australské burzy ASX200 v pátek vykázal pokles o více než 3,5 procentního bodu a uzavřel se ztrátou 3,25 procenta – nejníže za půl roku.

A výrazně oslabily i evropské akcie. Panevropský akciový index STOXX 600 ve čtvrtek klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce. Nejvíce nyní trpí firmy propojené s cestovním ruchem a aerolinky.

Fotogalerie: - Čtvrtstoletí české ekonomiky

Ekonomická konference- Úspěchy a otazníky změn čes...
Josef Středula
Erik Best
Miroslav Grégr a Karel Dyba
Jan Veleba
Tomáš Ježek

Problémům začíná čelit i ekonomika u nás. Pražská burza se v pátek po dalším výrazném oslabení propadla na nejslabší úroveň od června roku 2017. Index PX klesl o 2,51 procenta na 977,11 bodu. Za uplynulý týden akcie na burze v Praze ztratily již deset procent.

Česká měna v pátek také po dlouhé době posilování ztrácela na euro i dolar. K euru se propadla na nejslabší úroveň od loňského prosince, jelikož oslabila o 17 haléřů na 25,48 Kč/EUR. Pokles k dolaru činil 15 haléřů na kurz 23,19 Kč/USD.

Wall Street index (repro ParlamentníListy.cz, 28. 2. 2020):


Obavy tak zřejmě s přihlédnutím k situaci na burzách sdílejí i další lidé. V komentářích s Roučkem souhlasila například herečka a moderátorka Kateřina Brožová. „Je to jasná vize… Začalo to migrací a koronavirus postupný rozpad utuží... Smutné..“ vyjádřila obavy.

Naopak Roučkův spolustraník a bývalý poslanec a senátor Zdeněk Škromach se vůči jeho příspěvku ohradil, že se jedná o šíření paniky. „Další šiřitel paniky,“ poznamenal pod příspěvkem bývalého europoslance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…