Nesmíme se ureferendovat k smrti, varoval z rozhlasu Jiří Dolejš. Čert je prý v detailu

20. 12. 2017 18:13

Komunisté připustili, že jsou za jistých okolností ochotni podpořit menšinovou vládu premiéra-miliardáře Andreje Babiše. Proč jsou komunisté ochotni podpořit vládu z hnutí, které se v minulosti profilovalo spíše jako pravicové? Nejen na to se moderátor Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu Jan Moláček zeptal místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše. A ten se rozpovídal...

Nesmíme se ureferendovat k smrti, varoval z rozhlasu Jiří Dolejš. Čert je prý v detailu
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

„Určitě nemáme ambici vstoupit do přímého vládnutí s Andrejem Babišem (ANO). Ale v zájmu stability bychom za určitých okolností byli ochotni tuto vládu tolerovat,“ poznamenal host na rozhlasových vlnách. Bude prý ale záležet i na tom, jak se bude vyvíjet celková politická situace.

„Já bych byl nerad příliš konkrétní, pokud budou tyto body ještě předmětem jednání,“ prohlásil Dolejš. V obecné rovině jen zopakoval, že komunisté trvají na zdanění církevních restitucí, prosazení zákona o obecném referendu, další růst minimální mzdy a tak podobně. „Čert je skutečně v detailu,“ doplnil Dolejš k zákonu o referendu.   

„My se nechceme ureferendovat k smrti,“ řekl také ve vysílání Dolejš. Teoreticky by bylo možné tento zákon využít i k odchodu České republiky z EU. Dolejš s tím však příliš nepočítá. „Ani KSČM, ani hnutí ANO nejsou stranami czexitu,“ podotkl Dolejš.  

S hnutím ANO se prý komunisté shodují také v tom, že je třeba chránit bohatství země. Ať už jde o lithium, vodu nebo půdu. Tyto zdroje je podle Dolejše třeba využívat ku prospěchu obyvatelstva, aby z nich občané mohli využít určité zisky.

Ve druhé části rozhovoru se Jiří Dolejš vyjadřoval k nezvolení svého stranického kolegy Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Host v pořadu konstatoval, že aktuální spor o Ondráčka nevnímá jako spor zásadní. „Ani bych dokonce neřekl, že se rozhořel nějaký zásadní spor. Spíše myslím, že to je věc taková nedotažená,“ prohlásil Dolejš.

Několik minut se Dolejš odmítal vyjádřit k tomu, jak vnímá Ondráčkovo působení během tzv. Palachova týdne v roce 1989, kdy jako příslušník bezpečnostních složek komunistického státu stál s obuškem v ruce proti lidem, kteří toužili po svobodě. Dolejš napřed tvrdil, že k tomu nemá stanovisko strany, a osobní názor na kauzu odmítal vyjevit.

Nakonec však přece jen poukázal na to, že komunisté se omluvili za to, co se dělo před rokem 1989, což by měl reflektovat i Ondráček. Dolejš však jedním dechem dodal, že Zdeňka Ondráčka nevyzývá, aby se za své počínání z roku 1989 omlouval. „Já nevolám po omluvě. To si musí vyhodnotit on sám,“ dodal Dolejš.

Trval však na tom, že jako bývalý policista je Ondráček dostatečně profesně vybaven k tomu, aby mohl na GIBS dohlížet. „Já si myslím, že je hodně naivní myslet si, že nějak posadíte naprostého laika a on uvidí do způsobu práce policie,“ zdůraznil.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

15:30 Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

Komentátor Bohumil Pečinka v dnešním vydání magazínu Reflex hovořil o restauraci Rio’s, místu, kde b…