Nesmysl! Neposlouchala jste. Naštvaný Babiš se hádal s novináři o dokumentu z EU

03.12.2018 12:12

Vláda dnes projednala strašně moc bodů, poznamenal úvodem Andrej Babiš (ANO). A hned začal stanoviskem vlády ke střetu zájmů ohledně jeho osoby. On sám podle svých slov o toto stanovisko požádal.

Nesmysl! Neposlouchala jste. Naštvaný Babiš se hádal s novináři o dokumentu z EU
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.
reklama

„V mediálním prostoru máme od pátku večer nějaké informace zahraničního tisku o nějaké analýze, která něco říká. V mediálním prostoru na základě toho probíhají dezinformace a nepravdy. Česká republika žádné peníze vracet nebude, není k tomu důvod,“ řekl jasně Babiš úvodem tiskové konference.

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14526 lidí

„Nemáme žádné stanovisko Evropské komise. Byl zveřejněn nějaký interní materiál. Nebudu spekulovat o načasování. Právě dnes totiž bude Evropská unie řešit rozpočet a nepochybuji, že různí europoslanci to využijí k napadání mé osoby. A o to jde,“ sdělil.

Odmítl i podle něj nepravdivá tvrzení Transparency International. „Postupoval jsem podle českých zákonů,“ sdělil dále Babiš. Následně požádal ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO) o další informace. 

Ta potvrdila, že s Evropskou komisí komunikovala. „Na základě této komunikace jsem požádala i ministra spravedlnosti o výklad zákona o střetu zájmů v České republice. Ta analýza přišla minulý týden,“ podotkla. Následně se Babiše zastala, že premiér není ve střetu zájmů, neboť se nepodílí na plnění rozpočtu. Její slova pak doplnil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

„Institut svěřenského fondu je přesně tím institutem, který je využíván, aby člověk předešel střetu zájmů,“ poznamenal Kněžínek.

První dotaz ze strany novinářů, konkrétně televize Nova, směřoval k tomu, jak bude Česko postupovat, bude-li i nadále Evropská komise trvat na střetu zájmů a na tom, aby Česko vracelo dotace. „Žijeme tady od sobotního rána v mediálních spekulacích. My žádné stanovisko Evropské komise nemáme. Jsme přesvědčeni, na základě všech analýz, že je to v pořádku,“ sdělil rázně v odpovědi Babiš. 

„My skutečně nic z Evropské komise nemáme, jsou to spekulace. I z těch článků vyplývá, že jde o pracovní materiál. Přijde-li skutečně něco České republice, podrobíme to další analýze na základě českých zákonů,“ dodala Dostálová.

„Koaliční partner neřekl nic, závěr z toho bodu na vládě, který jsem zažádal já, je ten, že vládní materiál přeložíme a pošleme na Evropskou komisi,“ dodal Babiš. 

Redaktorka Hospodářských novin se ptala na případná opatření před možnými finančními dopady a zda případné pokuty zaplatí Agrofert. „Vaše otázky jsou nesmyslné. Vše je v pořádku, vše je dle českých zákonů. Není třeba přijímat žádná opatření. Paní Dostálová to vše uvedla, vy jste asi neposlouchala,“ sdělil Babiš. Následně pak opětovně zopakoval, jak novináři reagují na spekulace, které jsou nepodložené.

„Stanovisko Komise není, a pokud bude, budeme na něj reagovat,“ zdůrazňoval Babiš. „Jasně jsem vyloučil, že jsem ve střetu zájmů. Nic se nebude vracet,“ řekl jasně Babiš. 

I přesto pak redaktor Českého rozhlasu se zeptal na to, zda český zákon je plně v souladu s novým evropským nařízením. „Vy jste si vybral to, co vám vyhovuje. Tam se mluví o citovém střetu zájmů. Pokud pracuji pro naše občany, tak mám k tomu také citový zájem,“ podotkl Babiš.

Kněžínek pak jen dodal, že náš zákon není v rozporu s evropským nařízením. Dostálová se pak opětovně Babiše zastala v tom, že premiér se nepodílí na plnění rozpočtu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ji chci, chci, chci. Poslankyni ANO, která miluje červené šaty, Babiš protlačil do další funkce. Proti všem, včetně Faltýnka

11:14 Já ji chci, chci, chci. Poslankyni ANO, která miluje červené šaty, Babiš protlačil do další funkce. Proti všem, včetně Faltýnka

VÍME PRVNÍ Celostátní výbor hnutí ANO řešil na svém posledním zasedání zbylé nominace na krajské kan…