Nestojí za to, abych prováděl represe, oznámil k volbám v Bělorusku Lukašenko

09.08.2020 17:40

Poslední diktátor v Evropě, jenž nijak nezastírá své politické počínání, míří ke svému dalšímu znovuzvolení. Bělorusové volí hlavu státu. Od roku 1994 nebyl prezidentem nikdo jiný než právě Alexandr Lukašenko a podle agentury Reuters se i tentokrát postará o to, aby byl zvolen znovu. Ale tentokrát je situace přece jen trochu jiná oproti předešlým letům...

Nestojí za to, abych prováděl represe, oznámil k volbám v Bělorusku Lukašenko
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko
reklama

Bělorusové volí prezidenta. Předpokládá se, že se o další z řady volebních vítězství postará poslední diktátor v Evropě Alexandr Lukašenko, jenž byl prvním a je dosud jediným prezidentem od chvíle, kdy se Bělorusko stalo samostatnou zemí. Lukašenko řídí Bělorusko od roku 1994.

Ale tentokrát je situace přece jen trochu jiná než v předchozích letech. Lukašenko dlouho bagatelizoval koronavirovou epidemii a doporučoval lidem, kteří chtějí zůstat zdraví, aby pracovali na sluníčku na poli a popíjeli vodku. A když v Bělorusu začali přibývat lidé s onemocněním covid-19, nespokojení občané s rouškami na obličejích vyrazili do ulic.

Lidskoprávní aktivisté upozorňují, že ve spojitosti s volbami bylo zadrženo na 1300 lidí, ale Lukašenko podobné zprávy odmítl.

Nestojí za to, abych proti nim využíval nějaké represe,“ odmítl zprávy o zatčených občanech prezident.

Lukašenko se snaží navázat lepší kontakty se Západem. Dosud se spoléhal především na svého ruského souseda Vladimira Putina, A v pokusech o sblížení se Západem by tvrdé zásahy proti občanům mohly způsobit problémy.

Proti Lukašenkovi kandiduje Svjatlana Cichanouská, 37letá bývalá učitelka, manželka zadrženého opozičního blogera. Ta chce ukázat, že má smysl se Lukašenkovi postavit, ale vojáci stojící v ulicích hlavního města Minsku se snaží lidem předat zcela opačnou zprávu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…