Netáhla, nemakačenkové... Ministryně navrhla daňové změny. A padla ostrá slova

07.11.2019 9:08

Na slova ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) v pořadu s Danielou Drtinovou pro DVTV zareagoval marketingový expert Jakub Horák.

Netáhla, nemakačenkové... Ministryně navrhla daňové změny. A padla ostrá slova
Foto: Archiv
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Maláčová v pořadu DVTV.cz s moderátorkou Danielou Drtinovou mimo jiné totiž uvedla, že nemůžeme mít levicové výdaje a pravicové příjmy. „Musíme zapojit bohaté lidi,“ míní. A právě to zaujalo Horáka.

„Termín ‚zapojit‘ je luxusní. Všichni nemakačenkové, netáhla a funkcionáři zapojí ty, kdo mají víc, aby je živili,“ poznamenal marketingový expert Jakub Horák, jenž v poslední prezidentské volbě vypomáhal bývalému premiérovi Mirku Topolánkovi.

Anketa

Chcete generála Petra Pavla za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 30448 lidí

V diskuzi pak na Horáka reaguje také místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

„Máš dva druhy vyčůraných filutů: 1. Nepřizpůsobivý čerpač dávek. ‚Schovává‘ příjmy a obíhá úřady. Přijde si takhle na 7–8 tisíc měsíčně. Ročně takhle může stát připravit o 100 tisíc a zvesela si je užívat. 2. Prizpůsobivý vítěz udávající směr. Půjčí sám sobě 2,5 miliardy po korunách za 8 %. Vyhne se tak dani z příjmu i z dividend. Ročně si tak přijde na voňavých nezdaněných vyčištěných 100 milionů. Když narazíte na jednoho přizpůsobivého lišáka, je to stejné, jako když u vás zazvoní tisíc nepřizpůsobivých. 100 milionů : 100 tisíc. Přesto většina lidí, včetně politiků, těm nepřizpůsobivým spílá a chce jim ‚zakroutit krkem‘, zatímco těm druhým fandí. Tak snad tolik nevadí, když to má jedna paní naopak,“ uvedl.

Maláčová se domnívá, že je obrovsky nespravedlivé, aby veškeré příjmy rozpočtu táhli lidé buď ze spotřeby, nebo z práce. Zároveň také uvedla, že nechce, aby čeští pracující byli v Evropě chudými příbuznými. O sobě pak tvrdí, že je velmi šetřivá ministryně.

„Šetřím nejvíce ze všech ministrů. Důchody nejsou žádný večírek, více než milion seniorů nedosáhne na průměrný důchod,“ uvedla. Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Přiblížit by se tak měl 14 400 korunám. Celkem by se na penze mělo příští rok vydat poprvé přes půl bilionu korun. Proti letošku to má být o 37 miliard víc.

Penzisté dostanou od začátku roku přidáno běžně podle zákona o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. K tomu získají všichni do procentní části důchodu, v níž se odrážejí odpracované roky a výdělek, ještě doplatek. Ten odpovídá u průměrné penze rozdílu mezi slíbeným navýšením o 900 korun a přidáním podle zákona. 

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Už letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost. Nyní se bude předpokládaná jednorázová částka připočítávat podle novely k procentní výměře každého důchodu. Zásluhovost tedy neklesne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…