Netlačte se, paní? Očkování běží, ale v Praze je problém. Deník tahá fotky

14.01.2021 9:52

Základní tři pravidla v boji s pandemií koronaviru zní - noste roušky, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Tyto tři pravidla pravidelně opakuje ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný, biochemik Jan Konvalinka a řada dalších odborníků. A pak ministr Blatný viděl, jak probíhá očkování ve Fakultní nemocnici na Bulovce a vypěnil. Ukazuje se však, že především senioři nemají o očkování dostatek informací.

Netlačte se, paní? Očkování běží, ale v Praze je problém. Deník tahá fotky
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto
reklama

Ministr zdravotnictví Jan Blatný má další problém.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15326 lidí

Nejprve se zapotil, když vysvětloval, jak je možné, že někteří úředníci předbíhají v pomyslné očkovací frontě a získávají vakcínu před lékaři, kteří by měli být chránění před nemocí jako první, aby pak mohli pomáhat dalším lidem.

Teď má Blatný další důvod k zamyšlení. Když viděl, jak se lidé ve frontách na očkování mačkají a pravidlo dvoumetrových rozestupů často totálně ignorují. Dokládají to fotografie deníku Blesk z Nemocnice Na Bulovce. Tyto fotografie ukazují, jak nemocnice očkuje osoby starší osmdesáti let poté, co už proočkovala svůj personál.

„Lidé starší 80 let, mnohdy s doprovodem, nestáli na injekci ve frontě s doporučovanými dvoumetrovými rozestupy. Dokonce ani v zástupu, ale v davu. Krátce před polednem se v čekárně tísnilo na osmdesát osob. Proč to zdravotníci dopustili? Proč je nikdo neupozornil?“ tázal se deník.

Zmatky byly způsobeny tím že ještě neběží centrální registrační systém k očkování, nemocnice na něj odmítla čekat a rozhodla se situaci řešit vlastní cestou, lokální registrací pacientů přímo v nemocnici. A nikdo prý nepočítal s tak velkým zájmem o očkování.

Blatný kvůli tomu nemocnici zkritizoval.

„Je to možná jedna z věcí, která svědčí o tom, že není vhodné, a jak je vidět, tak možná ani správné a bezpečné, provozovat nějaké improvizované rezervační systémy,“ konstatoval ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Centrální rezervační systém má podle Blatného zabránit právě nežádoucímu shlukování lidí.

Frontám v Nemocnici na Bulovce věnoval pozornost i časopis Respekt. Na mačkanici na chodbách nemocnice upozornil např. novinář Respektu Jiří Sobota.

Fronta na očkování

Řada seniorů prý volá na krizovou linku Elpida a ptají se, co všechno budou k očkování potřebovat.

Volající mají o systému značně zkreslené představy: mají třeba strach, že pokud se jim nepodaří se přihlásit, ztrácejí na vakcínu nárok. ‚Někteří lidé si myslí, že až se spustí registrační systém pro ostatní lidi 1. února, tak pro ně to tím končí. A když se do té doby nestihnou přihlásit, tak se na ně nedostane. To je samozřejmě stresuje a frustruje,‘" uvedla k tomu zástupkyně vedoucí krizové linky Klára Gramppová Janečková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …